خواب بر چند نوع است:

پیامبر اکرم (صَلَّى اللّهُ عَلَیْهِ وَ آلِه (فرمودند: خواب بر چند نوع است: 
۱ – خواب غفلت: خوابیدن در مجلس پند و یادآوری است.
حضرت آیت الله مجتهدی (حفظه الله)  می فرمایند: یکی از خطباء تهران می فرمودند: همیشه شخصی را می دیدم که در جلسات متعدد پای منبر من می آید، لذا من هم نمی توانستم مطالب تکراری را بگویم، روزی به او گفتم: امیدوارم صحبتهای من برای شما مفید باشد، و باعث تضییع وقتتان نباشم زیرا شما را می بینم که الحمد لله مقید به شنیدن صحبتها و احادیث این حقیر هستید، او گفت: بله، مدتی است که دچار بی خوابی شده ام، و دکتر هم توصیه کرده است که سعی کن بیشتر استراحت کنی و بخوابی، اما با این وجود خوابم نمی برد ولی در پای منبر شما نمی دانم چگونه است که از همه جا بهتر می خوابم در آن موقع متوجه شدم که این شخص برای خوابیدن می آید نه برای درک مطلب. ظاهراً منبریها و وُعّاظ، هم کار پدر را می کنند، چون نصیحت می نمایند، و هم کار مادر را، چون لالائی می خوانند. 
آداب الطلاب، ص۳۴۹ 
۲ – خواب بدبختی: خوابیدن در وقت نماز است.
۳ – خواب لعنت (فیلوله): خواب بعد از طلوع آفتاب است که انسان را کسل می کند.
۴ – خواب عذاب (عیلوله): خواب بین الطلوعین؛ از فجر (نماز صبح) تا طلوع آفتاب که مذموم و بد می باشد.
[در روایات از خوابیدن قبل از طلوع آفتاب ، بسیار نهی شده و مکروه است. 
۱ *  حضرت رسول (صَلَّى اللّهُ عَلَیْهِ وَ آلِه): زمین به سوی خدا ناله و فریاد می کند از سه چیز: … خواب کردن بر آن قبل از طلوع آفتاب.
۲ * حضرت صادق (علیه السلام): خواب بامداد شوم است و روزی را منع می کند و رنگ را زرد می کند و صورت را زشت می کند… و بدرستی که خداوند روزی را ما بین طلوع صبح تا طلوع آفتاب قسمت می نماید…و مرغ بریان و ترنجبین بر بنی اسرائیل در این وقت نازل می شد، هر که در این وقت خواب بود، بهره او نازل نمی شد.    
۳ * اما در چند حدیث این خواب را اجازه داده اند؛ حضرت صادق (علیه السلام) به شخصی فرمودند که چون نماز صبح کردی و ذکر خدا (تعقیبات) خواندی، اگر قبل از طلوع آفتاب بخوابی اشکالی ندارد. چنان چه در حدیث صحیح است که امام رضا (علیه السلام) به شخصی فرمود که فردا بعد از طلوع آفتاب بیا که من بعد از نماز صبح خواب می کنم.
۱ تا ۳ – حلیه المتقین، ص۱۷۰]
۵ – خواب راحت (قیلوله): خواب قبل از ظهر تا ظهر و بعد از نماز ظهر تا عصر است، که مستحب است و در آن وقت اگر کسی خوابی ببیند دروغ نمی شود. و این خواب رفع کننده کسالت و هضم کننده غذا است.
[ شخصی به خدمت حضرت رسول (صَلَّى اللّهُ عَلَیْهِ وَ آلِه) آمد و عرض کرد که من حافظه قوی داشتم و اکنون فراموشی بر من غالب شده است. حضرت فرمودند که آیا خواب قیلوله می کردی و حال ترک کرده ای؟ گفت: بلی. حضرت فرمودند که باز خواب قیلوله بکن. چنان کرد و حافظه اش برگشت. و در روایت دیگر است که خواب قیلوله نعمت است و نیکو یاوری است بر بیداری و عبادت شب. 
حلیه المتقین، ص۱۷۰]
۶ – خواب رخصت (خوابی که اجازه داده شده): خوابیدن بعد از نماز عشا است.
۷ – خواب حسرت: خوابیدن در شب جمعه است.
۸ – خواب حیلوله: خواب بعد از ظهر یا خواب وقت ظهر است،چون این خواب حایل و فاصل بین ظهر و نماز (ظهر) است،حیلوله گویند. و چون تأخیر نماز از اول وقت ناپسند است، خوابیدن در این وقت خوب نیست. 
۹ – خواب غیلوله: خواب آخر روز است که موجب بیماری است.                         
۱ تا ۹ – پندها ی جاویدان، ص ۴۴۹ و ۴۱۰
*  خواب بعد از عصر مکروه است. چنانکه از امیر المومنین (علیه السلام) روایت است خوابیدن بین الطلوعین و بین العشائین (بین نماز مغرب و عشاء) موجب پریشانی و فقر می شود.
حلیه المتقین، ص۱۶۹

برچسب ها :

نـظـرات

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.