قلعه باستانی ((جندق)) ثبت ملی شد

ثبت ۸ اثر تاریخی جدید کشور در فهرست میراث ملی
«ظهیرالاسلام» ثبت ملی شد

مدیرکل دفتر ثبت آثار سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری از ثبت تعدادی از آثار تاریخی کشورمان در فهرست میراث ملی خبر داد و گفت: میدان ساعت تبریز، خانه ظهیرالاسلام و باغستان‌های قزوین از مهمترین آثار ثبت شده در فهرست میراث ملی است.

خبرگزاری فارس: «ظهیرالاسلام» ثبت ملی شد فرهاد نظری با اشاره به اینکه طی هفته گذشته ۸ اثر تاریخی در فهرست میراث ملی به ثبت رسیده است، گفت: عمارت رشیدی در استان بوشهر، میدان ساعت تبریز، گرمابه بلاغی قزوین، آرامگاه آقا حسین جوانبخت کهگیلویه و بویراحمد، باغستان‌های اطراف قزوین، خانقاه صفی علیشاه تهران، خانه ظهیرالاسلام خیابان ولی آباد تهران و قلعه تاریخی جندق اصفهان از آثار تاریخی هستند که با تایید کمیته ثبت در فهرست میراث ملی به ثبت رسیده است.

وی اظهار داشت: اهمیت قلعه جندق به دلیل ادامه حیات در این اثر تاریخی است، ساختار این اثر حفظ شده و در بین مردم دارای ارزش و احترام بسیاری است.

نظری افزود: آرامگاه آقا حسین جوانبخت در کهگیلویه و بویراحمد متعلق به یکی از افراد سرشناس جنبش مشروطه در کهگیلویه است که این مقبره دارای ارزش تاریخی است و از نظر منظر شهری در نقطه مهمی قرار گرفته است.

مدیرکل دفتر ثبت با بیان اینکه باغستان‌های قزوین یکی از مهمترین آثار ثبتی در سال ۹۳ است، تصریح کرد: این باغستان مجموعه باغات بدون مرز قزوین را شامل می‌شود که در ضلع شرقی، جنوبی و غربی قزوین به صورت کمربند حفاظتی سبز، این شهر را در برگرفته است.

وی با اشاره به اینکه ناصرخسرو قبادیانی در قرن پنجم در سفرنامه خود از باغستان‌های قزوین نام برده است، گفت: این باغها با مدیریت خاصی اداره می‌شوند که این نظام مدیریتی هم قابل ثبت در فهرست میراث ناملموس است.

نظری افزود: این باغستان‌ها ارتباط تنگاتنگی با حیات شهری قزوین در گذشته و امروز دارد و شغل بسیاری از افراد در قزوین در ارتباط با این باغات است.

مدیرکل دفتر ثبت آثار سازمان میراث فرهنگی گفت: باغستان‌های قزوین ۲۶۰۰ هکتار وسعت دارد و یکی از میوه‌های این باغ‌ها پسته است.

منبع : خبرگزاری فارس

 

برچسب ها :

نـظـرات

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.