سندیت زیارتنامه حضرت معصومه(س)

                

هنگامی که موطن حوزه علمیه، از کنار مزار امام علی(علیه السلام)، ابوالائمه در نجف به کنار حرم حضرت معصومه(سلام الله علیها) آمد و این ام‌القرای شیعه به دلیل شأن این بانو به قم منتقل شد، ضربان نبض حیات شیعه در جوار حرم مطهر این بانو قرار گرفت.
حجت‌الاسلام محمدحسین مشکوری؛ مدیر کانون خورشید، در خصوص شأن حضرت فاطمه معصومه (سلام الله علیها) گفت: ایشان از آن جهت که سه سمت دارند، یعنی هم دختر حضرت موسی‌بن جعفر(علیه السلام)، هم عمه امام جواد(علیه السلام) و هم‌چنین خواهر امام رضا(علیه السلام) هستند و از جهت نسبی به سه امام متصل هستند، دارای جایگاه والایی هستند.

وی ادامه داد: همه فضیلت‌های حضرت، به دلیل نسب ایشان نیست و علت اصلی واجب‌ التعظیم بودن این امامزاده این است که لقب معصومه را دارند و این لقب از خود امام معصوم است. یعنی حضرت امام رضا(علیه السلام) و پدر بزرگوارشان امام کاظم(علیه السلام) این لقب را به ایشان دادند؛ به این معنا که ایشان گرچه امام معصوم نبودند، لکن به عصمت عمل رسیده بودند.

شایستگی نیل به عصمت عملی در حضرت معصومه(سلام الله علیها)

وی با اشاره به این‌که عصمت عملی چیزی است که برای همه در دسترس است، ولی هر کسی لیاقت کسب این لقب را از امام معصوم نمی‌تواند پیدا کند، خاطرنشان کرد: حضرت عباس(علیه السلام) یکی از کسانی بودند که شاید بتوان گفت در معرض چنین عصمتی قرار داشتند. چرا که امام حسین(علیه السلام) در حق ایشان گفتند «برادرت فدایت شود». وقتی یک امام معصوم خود را فدایی یک غیرمعصوم قرار می‌دهد، نشان از جایگاه والای این فرد دارد.

حجت‌الاسلام مشکوری مطرح کرد: غیر از معصومه بودن، حضرت فاطمه معصومه(سلام الله علیها)، مقام شفاعت را دارا بودند که این هم از مقاماتی است که از معصوم به ایشان رسیده است. در زیارت حضرت معصومه(سلام الله علیها) که نقل از خود امام رضا(علیه السلام) به سند صحیح است، خطاب به خواهرشان فرمودند «یا فاطمه تو شفیع من در بهشت باش چرا که تو شأن بسیار والایی نزد پروردگار داری».

وی اظهار کرد: مزید بر همه این‌‌ها باید گفت که ایشان محدثه بودند و از جمله بانوانی هستند که در اهل بیت(علیهم السلام) از ایشان نقل حدیث شده است. این امر حاکی از علم فراوان ایشان است و این هم وجهی از وجوهات این بانوست. همه این سخنان در منابع قابل دسترسی است و از منابع اصیل و معتبر شیعه می‌توان این مسائل و فراتر از آن را نیز استخراج کرد.

وی در بیانی ذوقی، اظهار کرد: هنگامی موطن حوزه علمیه، در کنار مزار امام علی(علیه السلام)، ابوالائمه در نجف بود و بعد از آن‌که حوزه از نجف منتقل شد، به کنار حرم حضرت معصومه(سلام الله علیها) آمد و این ام‌القرای شیعه به دلیل شأن این بانو به این‌جا منتقل شد. این بانوی بزرگوار شأنی دارند که  امروز در کنار حرم ایشان شیعه در حال رشد و تبلیغ است.

مدیر کانون خورشید گفت: ضربان نبض حیات شیعه امروزه در کنار حرم مطهر حضرت فاطمه معصومه(سلام الله علیها) است. این بانو برای دیدن برادر خود به سمت توس روانه بودند که در ساوه کسالت شدیدی پیدا کردند و مُصّر شدند که باید در شهر شیعیان باشند و ایشان در آن دیار بیش از ۱۷ روز حیات نداشتند و پس از آن وفات یافتند.

سندیت زیارت‌نامه حضرت معصومه(سلام الله علیها)

وی بیان کرد: زیارت‌نامه حضرت معصومه(سلام الله علیها)، از زیارات معتبر است و املای حضرت امام رضا(علیه السلام) است. راجع به امام‌زاده‌های دیگر چنین زیارت‌نامه‌ای نداریم. آیت‌الله مرعشی نجفی، به عنوان یک نسب‌شناس برجسته می‌گوید که ما ۴ امامزاده واجب‌التعظیم در ایران داریم که اولین آن، حضرت معصومه(سلام الله علیها) است و سه امامزاده دیگر عبارتند از شاه‌عبدالعظیم حسنی در شهر ری، شاه‌چراغ در شیراز و بعد از آن امامزاده علی بن محمد، فرزند امام محمد باقر در مشهد اردهال.

وی با بیان این‌که اثر مکتوبی از حضرت معصومه(سلام الله علیها) در دست نیست، خاطرنشان کرد: این بانوی بزرگوار در سلسله اسانید هستند و یکی از روایاتی که از ایشان نقل شده است، درباره حدیث غدیر است که صدیقه طاهره آن حدیث را به عنوان احتجاج در مجلسی بیان کرد که آیا نشنیدید که پیامبر فرمود هر کسی من مولای اویم علی مولای اوست؟

وی در پایان گفت: درباره ازدواج نکردن حضرت معصومه(سلام الله علیها) سوال می‌شود و گاهی به عنوان شبهه نیز مطرح می‌شود که چرا ایشان به این سنت رسول اکرم(صلی الله علیه وآله) عمل نکرده‌اند که در پاسخ باید گفت: امام موسی بن جعفر(علیه السلام) کسی را لایق ایشان ندیدند. یعنی لیاقت وجودی حضرت (سلام الله علیها) به حدی بود که کسی که هم کفو با ایشان باشد، وجود نداشت. نکاح از سنت پیغمبر(صلی الله علیه وآله) است، ولی هم کفو بودن هم از شرایط این سنت است.

منبع: ایکنا

برچسب ها :

نـظـرات

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.