جلال و جبروت حضرت فاطمه معصومه(س)وفضیلت زیارتش

نام مقدس:‌فاطمه کبری 
لقب شریف:‌معصومه(سلام الله علیها)
پدر بزرگوارش:‌حضرت موسی بن جعفر(علیه السلام)
مادر گرامی اش: حضرت نجمه خاتون
ولادت باسعادت:‌اول ذیقعده الحرام ۱۷۳ هـ .ق
محل ولادت:‌مدینه منوّره
ورود به قم: ۲۳ ربیع المولود ۲۰۱ هـ .ق
هدف از مسافرت:‌دیدار برادر ـ‌علی بن موسی الرضا(علیه السلام) که در خراسان بود ـ
رحلت یا شهادت جانگداز: دهم ربیع الثانی ۲۰۱ هـ .ق (بنا به قول معتبر) 
سنّ مبارک: ۲۸ سال
محل عبادتش در قم: بیت النّور (واقع در میدان میر «قم»)
پاداش زیارت آن حضرت: بهشت برین
بشارت باد
اول ذیقعده سال ۱۷۳ هجری قمری، با ولادت فرزندی از تبار رسول الله(ص)، مدینه، فروغی دیگر یافت و خانه پرمهر امام کاظم(ع) و نجمه خاتون، غرق سرور و شادمانی شد. 
حضرت فاطمه معصومه(س) دیده به جهان گشود و در بوستان معنویت، نسیم سبز بشارت وزیدن گرفت. 
شرافت نسبی حضرت معصومه(س)، فراتر از آن است که قلم، توان ِدرکش را داشته باشد. نیاکان او، پرچم-داران هدایت و فضیلت و خود، دختر امام، خواهر امام و عمّه امام است. بیست و پنج سال تمام، امام رضا(ع) تنها فرزند نجمه خاتون به‌شمار می رفت، تا اینکه بعد از یک ربع قرن انتظار، ماه تابانی از افق امامت درخشید. کریمه اهل‌بیت ـ حضرت معصومه(س) ـ ‌لحظه ای از خورشید فروزان امامت جدا نمی شد و از دریای بی کران علوم پدر و برادر، کسب فیض می کرد. 
ما ایرانیان، افتخار هم نشینی با مقام آن بزرگوار را داریم و اینک این دل های پرشعف از آمدنش، زائر معصومیّت زلال اویند. 
جلال و جبروت حضرت فاطمه معصومه(س)
نقل شده که حضرت آیت‌الله العظمی مرعشی نجفی(ره) به طلاب می فرمود:‌علت آمدن من به قم این بود که پدرم آقا سید محمود مرعشی نجفی (که از زهّاد و عبّاد معروف بود) چهل شب در حرم حضرت علی(ع) بیتوته نمود که آن حضرت(ع) را ببیند. شبی (در حال مکاشفه) حضرت را دیده بود که به ایشان می فرماید:‌سید محمود، چه می‌خواهی؟‌عرض می کند:‌می خواهم بدانم قبر فاطمه زهرا(س) کجاست تا آن را زیارت کنم. حضرت فرموده بود:‌من که نمی توانم برخلاف وصیتِ آن حضرت قبر او را معلوم کنم. عرض کرد:‌پس من هنگام زیارت چه کنم؟‌حضرت فرمود:‌خدا جلال و جبروت حضرت فاطمه(س) را به فاطمه معصومه(س) عنایت فرموده است. هر کس بخواهد ثواب زیارت حضرت زهرا(س) را درک کند، به زیارت فاطمه معصومه(س) برود.
فضیلت زیارت حضرت معصومه در کلام امام رضا(ع) و امام جواد(ع)
امام رضا(ع) خطاب به «سعد بن سعد اشعری»‌فرمودند:‌ای سعد! از ما قبری در نزد شما هست. سعد می-گوید:‌عرض کردم:‌فدایت گردم، آیا قبر فاطمه دختر حضرت موسی بن جعفر(ع) را می فرمایید؟‌امام رضا فرمودند:‌آری، هر کس او را زیارت کند در حالی که عارف به حقّ او باشد،‌بهشت از آن ِاوست. پس هرگاه به کنارِ قبر او آمدی، بالای سرش بایست و ۳۴ مرتبه الله اکبر، ۳۳ مرتبه سبحان الله، ۳۳ مرتبه الحمدلله بگو. آن‌گاه بگو: السلام علی آدَمَ صَفْوَهِ اللهِ ـ‌تا پایان زیارت شریفه ـ
نیز از امام رضا(ع) روایت شده که فرمودند:‌هر کس حضرت معصومه(س) را در قم زیارت کند، همانند کسی است که مرا زیارت کرده باشد.
از امام جواد(ع) روایت شده که فرمود:‌ «مَنْ زارَ عَمَّتی بِقُمْ فَلَهُ الجَنَّهُ‌؛ هر کس عمه ام را در قم زیارت کند، بهشت از آنِ اوست».
مخدّرات مدفون در داخل حرم
در داخل حرم مطهر حضرت معصومه(س) و در زیر گنبد، علاوه بر کریمه اهل بیت، ۵ تن از مخدّرات آرمیده اند که عبارتند از:
۱٫ میمونه؛ دختر موسی مبرقع و نوه امام جواد(ع)
۲٫ امّ محمّد؛ دختر موسی مبرقع و نوه امام جواد(ع)
۳٫ امّ قاسم؛ دختر علی کوکبی
۴٫ امّ اسحاق؛ جاریه (کنیز) محمد فرزند موسی مبرقع
۵٫ امّ حبیب؛ جاریه (کنیز) ابوعلی نوه امام رضا(ع)
طبق گزارش کتاب «تاریخ قم»، در قرن سوم هجری، دو قبّه به جای گنبد فعلی بوده است که قبّه اول بر فراز قبر مطهر حضرت معصومه و قبور امّ محمد و ام قاسم قرار داشته و قبّه دوم بر فراز قبور ام حبیب، ام اسحاق و میمونه بوده است.

برچسب ها :

نـظـرات

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.