ویژگیهاى بارز حضرت فاطمه معصومه (سلام الله علیها)

ویژگیهاى بارز حضرت فاطمه معصومه (سلام الله علیها)

تعداد امامزادگان شایسته تعظیم و تجلیل در «دار الایمان قم‏»که بر فراز قبور مطهرشان گنبد و سایبان هست‏به چهارصد نفرمى‏رسد.
در میان این چهار صد اختر تابناکى که در آسمان قم نورافشانى‏مى‏کنند، ماه تابانى که همه آنها را تحت الشعاع انوار درخشان‏خود قرار داده، تربت پاک شفیعه محشر، کریمه اهل‏بیت‏پیمبر(علیهم السلام)، دخت گرامى موسى بن جعفر، حضرت معصومه(س)مى‏باشد.
پژوهشگر معاصر، علامه بزرگوار، حاج محمدتقى تسترى، مولف قاموس‏الرجال مى‏نویسد: «درمیان فرزندان امام کاظم(ع) با آن همه کثرتشان بعد از امام‏رضا(ع)، کسى همسنگ حضرت معصومه(س) نمى‏باشد. » محدث گرانقدرحاج شیخ عباس قمى به هنگام بحث از دختران حضرت موسى بن‏جعفر(ع)، مى‏نویسد: «برحسب آنچه به مارسیده، افضل آنها سیده جلیله معظمه، فاطمه‏بنت امام موسى(ع)، معروف به حضرت معصومه(س) است.» بررسى‏شخصیت‏برجسته و فضایل گسترده حضرت معصومه(س) در این صفحات‏نمى‏گنجد. در این نوشته به برخى از ویژگیهاى آن خاتون دوسرا اشاره مى‏کنیم:

وفات حضرت معصومه س3
۱- شفاعت گسترده
بالاترین جایگاه شفاعت، از آن رسول گرامى اسلام است که در قرآن‏کریم از آن به «مقام محمود» تعبیر شده است. و گستردگى آن باجمله بلند: (ولسوف یعتیک ربک فترضى) بیان گردیده است. همانا دو تن ازبانوان خاندان رسول مکرم شفاعت گسترده‏اى دارند که بسیار وسیع‏و جهان شمول است و مى‏تواند همه اهالى محشر را فراگیرد:
۱- خاتون محشر، صدیقه اطهر، حضرت فاطمه زهرا سلام الله‏علیها.
۲- شفیعه روزجزا، حضرت فاطمه معصومه(س).
در مورد شفاعت گسترده حضرت زهرا سلام الله علیها همین بس که‏شفاعت، مهریه آن حضرت است و به هنگام ازدواج پیک وحى طاقه‏ابریشمى از جانب پروردگار آورد که در آن، جمله «خداوند مهریه‏فاطمه زهرا را شفاعت گنهکاران از امت محمد(ص) قرار داد.» باکلک تقدیر نقش بسته بود.
این حدیث از طریق اهل سنت نیز آمده است.
بعد از فاطمه زهرا سلام الله علیها از جهت گستردگى شفاعت،هیچ کس و حد اقل هیچ بانویى به شفیعه محشر، حضرت معصومه‏دخت موسى بن جعفر سلام الله علیها نمى‏رسد، که امام به حق‏ناطق، حضرت جعفر صادق(ع) در این رابطه مى‏فرماید: «تدخل بشفاعتها شیعتناالجنه باجمعهم‏»: «با شفاعت او همه شیعیان ما وارد بهشت مى‏شوند.»
۲- عصمت
بر اساس روایتى که مرحوم سپهر در «ناسخ‏» از امام رضا(ع)روایت کرده، لقب «معصومه‏» را به حضرت معصومه، امام هشتم‏اعطا کرده‏اند. طبق این روایت امام رضا(ع) فرمود: «من زار المعصومه بقم کمن زارنى‏» «هرکس حضرت معصومه را درقم زیارت کند، همانند کسى است که مرا زیارت کرده باشد.» این‏روایت را مرحوم محلاتى نیز به همین تعبیر نقل کرده است.با توجه به این که عصمت‏به چهارده معصوم(علیهم السلام) منحصرنیست، بلکه همه پیامبران، امامان و فرشتگان معصوم هستند.و علت اشتهار حضرت رسول اکرم، فاطمه زهرا و امامان(علیهم‏السلام) به «چهارده معصوم‏» آن است که آنها علاوه بر مصونیت ازگناهان صغیره و کبیره، از «ترک اولى‏» نیز که منافات با عصمت‏ندارد، پاک و مبرا بودند.
مرحوم مقرم در کتابهاى ارزشمند: «العباس‏» و «على الاکبر» دلائل عصمت‏حضرت ابوالفضل و حضرت‏على‏اکبر(علیهماالسلام) را بر شمرده‏است. و مرحوم نقدى در کتاب‏«زینب الکبرى‏» از عصمت‏حضرت زینب سلام الله علیها سخن‏گفته است. و مولف «کریمه اهلبیت‏» شواهد عصمت‏حضرت معصومه(س)را بازگو نموده است.
و با توجه به این که حضرت معصومه(س) نام شریفشان «فاطمه‏»است و در حال حیات به «معصومه‏» ملقب نبودند، تعبیر امام(ع)دقیقا به معناى اثبات عصمت است، زیرا بر اساس قاعده معروف:«تعلیق حکم به وصف مشعر بر علیت است‏» دلالت‏حدیث‏شریف برعصمت آن بزرگوار بى‏تردید خواهد بود.
۳- فداها ابوها
آیت الله سید نصر الله مستنبط از کتاب «کشف اللئالى‏» نقل‏فرموده که روزى عده‏اى از شیعیان وارد مدینه شدند و پرسشهایى‏داشتند که مى‏خواستند از محضر امام کاظم(ع) بپرسند. امام(ع) درسفر بودند، پرسشهاى خود را نوشته به دودمان امامت تقدیم‏نمودند، چون عزم سفر کردند براى پاسخ پرسشهاى خود به منزل‏امام(ع) شرفیاب شدند، امام کاظم(ع) مراجعت نفرموده بود و آنهاامکان توقف نداشتند، از این رو حضرت معصومه(س) پاسخ آن پرسشهارا نوشتند و به آنها تسلیم نمودند، آنها با مسرت فراوان ازمدینه منوره خارج شدند، در بیرون مدینه با امام کاظم(ع) مصادف‏شدند و داستان خود را براى آن حضرت شرح دادند.
هنگامى که امام(ع) پرسشهاى آنان و پاسخهاى حضرت معصومه(س) راملاحظه کردند، سه بار فرمودند: «فداها ابوها» «پدرش به قربانش باد.» باتوجه به این که‏حضرت معصومه(س) به هنگام دستگیرى پدر بزرگوارش خردسال بود،این داستان از مقام بسیار والا و دانش بسیار گسترده آن حضرت‏حکایت مى‏کند.
۴- بارگاه حضرت معصومه(س) تجلیگاه حضرت زهرا(س)
بر اساس رویاى صادقه‏اى که مرحوم آیت الله مرعشى نجفى(ره) ازپدر بزرگوارش مرحوم حاج سیدمحمود مرعشى (متوفاى ۱۳۳۸ ه’ .)نقل مى‏کردند، قبر شریف حضرت معصومه(س) جلوه‏گاه قبر گم شده‏مادر بزرگوارش حضرت صدیقه طاهره سلام الله علیها مى‏باشد.آن مرحوم در صدد بود که به هر وسیله‏اى که ممکن باشد، محل دفن‏حضرت زهرا سلام الله علیها را به دست آورد، به این منظورختم مجربى را آغاز مى‏کند و چهل شب آن را ادامه مى‏دهد، تا درشب چهلم به خدمت‏حضرت باقر و یا حضرت صادق(علیهماالسلام)شرفیاب مى‏شود، امام(ع) به ایشان مى‏فرماید: «علیک بکریمه اهل البیت‏» «به دامن کریمه اهلبیت پناه‏ببرید.» عرض مى‏کند: بلى من هم این ختم را براى این منظور گرفته‏ام که قبر شریف‏بى‏بى را دقیقا بدانم و به زیارتش بروم.
امام(ع) فرمود: منظور من قبر شریف حضرت معصومه درقم مى‏باشد.»سپس ادامه داد: «براى مصالحى خداوند اراده فرموده که محل دفن حضرت فاطمه‏سلام الله علیها همواره مخفى بماند و لذا قبر حضرت معصومه راتجلیگاه قبرآن حضرت قرار داده است. هر جلال و جبروتى که براى‏قبر شریف حضرت زهرا مقدر بود خداوند متعال همان جلال و جبروت‏را بر قبر مطهر حضرت معصومه(س) قرار داده است.»
۵- پیشگوئى امام صادق(ع)
امام جعفر صادق(ع) در ضمن حدیث مشهورى که پیرامون قداست قم به‏گروهى از اهالى رى بیان کردند، فرمودند: «تقبض فیها امراءه هى من ولدى، واسمها فاطمه بنت موسى، تدخل‏بشفاعتها شیعتنا الجنه باجمعهم‏» «بانویى از فرزندان من به‏نام «فاطمه‏» دختر موسى، در آنجا رحلت مى‏کند، که با شفاعت اوهمه شیعیان ما وارد بهشت مى‏شوند.» راوى مى‏گوید: من این حدیث‏را هنگامى از امام صادق(ع) شنیدم که حضرت موسى بن جعفر(ع)هنوز دیده به جهان نگشوده بود.
پیشگوئى امام صادق(ع) از ارتحال حضرت معصومه(س) در قم پیش ازولادت پدر بزرگوارش بسیار حائز اهمیت است و از مقام بسیار شامخ‏آن حضرت حکایت مى‏کند.
۶- رمز قداست قم
در احادیث فراوانى از قداست قم سخن رفته، تصویر آن در آسمان‏چهارم به رسول اکرم(ص) ارائه شده است.
امیرمومنان(ع) به اهالى قم درود فرستاده و از جاى پاى جبرئیل‏در آن سخن گفته و امام صادق(ع) قم را حرم اهلبیت معرفى کرده وخاک آن را پاک و پاکیزه تعبیر کرده‏است. امام کاظم(ع) قم را عش‏آل محمد (آشیانه آل محمد(ص)) نامیده و یکى از درهاى بهشت رااز آن اهل‏قم دانسته. امام هادى(ع) اهل قم را «مغفور لهم‏»(آمرزیده) تعبیر کرده و امام حسن عسکرى(ع) از حسن نیت آنهاتمجید کرده و با تعبیرات بلندى اهالى قم را ستوده است.اینها و دهها حدیث دیگرى که در قداست و شرافت قم و اهل قم ازپیشوایان معصوم به ما رسیده، فضیلت و عظمت این سرزمین را براى‏همگان روشن مى‏سازند، جز این که باید دید راز و رمز این همه‏شرافت و قداست چیست؟
حدیث فوق که پیرامون ارتحال حضرت معصومه(س) به عنوان پیشگوئى‏از امام صادق(ع) نقل شد، از راز و رمز آن پرده بر مى‏دارد وروشن مى‏سازد که این همه فضیلت و شرافت، از ریحانه پیامبر،کریمه اهلبیت، مهین بانوى اسلام، حضرت معصومه(س) سرچشمه‏مى‏گیرد، که در این سرزمین دیده از جهان فرو بسته، گردو خاک‏این سرزمین را توتیاى دیدگان حور و ملائک نموده است.
۷- تنها خواهر امام هشتم
نجمه خاتون همسرگرامى امام کاظم(ع) تنها دو فرزند در دامان‏خود پرورش داد و آنها عبارتند از:
۱- خورشید فروزان امامت، حضرت على بن موسى الرضا(ع).
۲- ماه تابان درج عصمت، حضرت معصومه(س).
محمد بن جریر طبرى، دانشمند گرانمایه شیعه در قرن پنجم هجرى،براین واقعیت تصریح نموده است.
مدت ۲۵ سال تمام حضرت رضا(ع) تنها فرزند نجمه خاتون بود، پس‏از یک ربع قرن انتظار، سرانجام ستاره‏اى تابان از دامن نجمه‏درخشید که هم سنگ امام هشتم(ع) بود و امام(ع) توانست والاترین‏عواطف انباشته شده در سویداى دلش را بر او نثار کند.
بین حضرت معصومه(س) و برادرش امام رضا(ع) عواطف سرشار و محبت‏زایدالوصفى بود که قلم از ترسیم آن عاجز است.
در یکى از معجزات امام کاظم(ع) که حضرت معصومه نیز نقشى دارد،هنگامى که مرد نصرانى مى‏پرسد: «شما که هستید؟» مى‏فرماید: «انا المعصومه اخت الرضا» «من معصومه، خواهر امام رضا(ع)مى‏باشم.» این تعبیر از محبت‏سرشار آن حضرت به برادر بزرگوارش‏امام رضا(ع) و از مباهات او به این خواهر برادرى سرچشمه ‏مى‏گیرد.
۸- نامه دعوت
محبت و مودت این خواهر و برادر در سطح بسیار بالا بود، به طورى‏که مفارقت امام هشتم(ع) براى حضرت معصومه(س) بسیار سخت‏بود،جدائى حضرت معصومه(س) نیز براى امام هشتم(ع) قابل تحمل نبود.و لذا پس از استقرار امام هشتم(ع) در مرو، نامه‏اى خطاب به‏حضرت معصومه(س) مرقوم فرموده، آن را توسط غلام مورد اعتمادى به‏مدینه ارسال نمود.
جالب توجه است که حضرت رضا(ع) به غلام دستور داد که در هیچ‏منزلى توقف نکند، تا آن مرقومه را در اندک زمان ممکن به مدینه‏منوره برساند.
حضرت معصومه(ع) نیز به مجرد دریافت دست‏خط برادر، رخت‏سفر بست‏و خود را مهیاى سفر نمود.
زیارت حرم
«فتح الله پیرى – قزوین‏»
یادم نیست، اما مى‏گویند بچه بودم که یک بار به زیارت حرمش‏آمده بودم، همیشه با فکرم کلنجار مى‏رفتم که حرمش چگونه است،چه شکلى است و چه حال و هوایى دارد؟ نزدیک به یک سال پیش بودکه از طرف دانشگاه براى شرکت در «همایش بانوى کرامت‏» به شهرمقدس قم دعوت شدیم…بالاخره به حرم رسیدیم; السلام علیک یافاطمه المعصومه. ..این همایش افقى به سوى روشنایى و دنیاى جدیدبراى من گشوده شد.
برادر پیرى! نامه صمیمانه‏اى نوشته‏اید و آرزو کرده‏اید که بارهازیارت حضرت نصیبتان شود، امیدواریم به این آرزوى خود برسید وهمچنان از شهر خود با مجله همراه باشید. فرهنگ کوثر، مبلغ‏فرهنگ تشیع است; آن را از دوستان خود دریغ نکنید و بر سیل‏کوثریان در دانشگاه بیفزایید.
نگاه و گناه
«حمید رضا کوى‏آبادى‏»
از تشابه دو واژه «نگاه‏» و «گناه‏» در شگفتم. سکوت دل مردان‏خدا، زیباترین سکوت‏هاست. اى خورشید شرق! طلوع کن و ارمغان‏سپیده‏دمان را به شب سیه‏دل ارزانى دار…
چشم به راه
«محمد عارف بصیر – افغانستان‏»
آسمان میدان نبرد بود، خورشید در خون خود غوطه مى‏خورد;…دوست عزیز آقاى بصیر! چهار مطلب (چشم به راه، سرخ تولد عشق،کوچ مسافر، پنجه) به دستمان رسید. در فرصت مقتضى از آثارتان‏استفاده خواهد شد.
ارسال ماهنامه
«اشرف عقیلى مشهد»
به مطالعه و تحقیقات علمى و مذهبى خیلى علاقه دارم و از مطالعه‏کوثر بى‏اندازه لذت مى‏برم; از شما خواهش مى‏کنم هر وقت مجله چاپ‏مى‏شود، براى من بفرستید، در آینده نزدیک که بتوانم وجه اشتراک‏را خواهم فرستاد شما را به حضرت معصومه(س) قسم خواننده خود رااز یاد نبرید.
خواهر اشرف عقیلى! نامه پر احساستان به دستمان رسید. آن را به‏مسئولان پخش جهت اقدام لازم ارجاع دادیم.
فروش فرش منزل
«سید حسین موسوى – قم»
شخصى نزد شیخ انصارى آمد و قرضش را طلب کرد، شیخ مهلتى خواست.یکى از حاضرین گفت: شیخ! این همه پول دارى، چرا قرضش رانمى‏دهى؟ شیخ گفت: اینها وجوهات شرعى است و من براى اداى قرض،از او مهلت‏خواستم تا فرش خانه‏ام را بفروشم.
آقاى موسوى! داستان مختصر و مفیدى براى دورى از حیف و میل‏بیت المال آورده‏اید، خدا کند! خدا کند آنها که باید بخوانند،بخوانند.
۲۰ نفر خواننده براى کوثر
«غلامحسین خطیب‏زاده – دامغان»
اینجانب به مجله علاقه‏مندم و فهرست‏بیست نفر را که یک جا حاضرشده‏اند ماهنامه کوثر را مشترک شوند، خدمتتان مى‏فرستم.
آقاى خطیب زاده! تمام دوستانى را که نام برده‏اید، مشترک کردیم‏و تا آینده‏اى نزدیک ماهنامه براى همه آنها ارسال مى‏شود.
رسالت انبیا
«محمد باقر بابانیا – قم‏»
انبیا هرگز از امت‏خود مزد در قبال رسالت نداشتند.
در مورد رسول خدا(ص)، قرآن‏کریم تعبیرات گوناگونى دارد که سرجمع آنها این است: «یگانه مزد رسالت، عشق به ولایت واهل‏بیت.» است.
برادر بابانیا! نوشته‏تان را خواندیم و منتظر آثار دیگرى ازشما هستیم تا در ماهنامه استفاده کنیم.
توسل
«محسن جندقى خبرنگار آزاد قم»
وقتى پسر دایى مرحوم عباسعلى را به اعدام محکوم کردند، مرحوم‏عباسعلى به پدر او گفت: باید به امام زمان توسل کنى. ..» آخرشب بوى مشک عجیبى را هر سه نفر حس مى‏کنند، شخصى نورانى رامشاهده مى‏کنند که مى‏گوید: دعایتان مستجاب شد.
آقاى جندقى! مطلبى را که از کتاب «داستانهاى شگفت‏» برگزیده‏و پیرامون آن مقاله نوشتید، خواندیم و به دلیل وجود مقالات‏موازى از چاپ آن معذوریم. با کوثر باشید.
فضاى مسموم
«فاطمه مصیبى – قم»
روى سخن من با کسانى است که تمام نیروى خود را صرف آلوده‏سازى‏فضاى فرهنگى جامعه مى‏کنند…اگر همه در لاک خود فرو بروند و ازعاشوراها عبرت نگیرند، وضع از این بدتر خواهد شد. بیایید کمى‏به خود و اعمالمان بنگریم. آخر چه چیز باعث مى‏شود، جوانان درورطه فساد فرو بروند؟ کمى به خود آیید و آن قدر به زرق و برق‏و میز و ریاست آلوده نشوید، به روح پاک جوانان بیندیشید که به‏خاطر قدرت‏طلبى‏هاى شما از دین و مذهب رویگردان شده‏اند.
مسئولان، رئیس‏ها و میزدارها! بدانید اگر حکومت اسلامى اسپانیا بافساد و شراب و خودنمایى زنان مسیحى از هم پاشید، انقلاب نیزممکن است‏با فساد و بدحجابى که چه گویم بى‏حجابى زنان و فسادجوانان از هم بپاشد. راستى فکر کرده‏اید زنان و دختران مسیحى ویهودى و فرزندان سفیران کفر چگونه شالوده بدحجابى و بى‏حجابى‏زنان و دختران مسلمان که ناموس شما هستند را در تهران ریختند؟
آیا کسى حاضر است لحظه‏اى از روح ریاست‏طلبى خود بکاهد و به این‏امور اهتمام ورزد.؟!
قم چرا برنمى‏خیزد؟!
«محبوبه زارع – قم»
قم تنها خانه روحانیت نیست، معدن مبلغ‏سازى نیز هست. پس چرادر صد کیلومترى آن یعنى تهران من خود با زنى روبرو شدم که اصلانمى‏دانست نماز واجب است، جوانانى را مى‏شناسم که در یزد(دار العباده)، شیراز، مشهد، آلوده شده‏اند. از شما مى‏خواهم: به‏این مردم که بى‏کفش از زمین پا برنمى‏دارند، نشان ده آسمان بازاست ثابت کن که پر دارى. دوران سقوط مطبوعات است و فرهنگ دارددر بى‏دینى خود دست و پا مى‏زند. و اگر چشم دل باز کنیم، سقوط‏انسانیت را نیز در آینده‏اى نزدیک خواهیم دید.
خواهر زارع! نامه مفصل شما را خواندیم و از این که حاضرید بخش‏شعر و ادب ماهنامه را با حرفهاى واقعى پرکنید، خوشحالیم. این‏گوى و این میدان. از همین امروز منتظر فعالیت‏شما و دیگرهمکارانتان در دانشگاه هستیم.
دشمنى هالیوود با مسلمانان
«صندوق پستى‏۹۹۵….»
همکاران عزیز اخبار خوبى از فعالیت تخریبى هالیوود علیه اسلام‏و… برایمان ارسال کرده‏اید، از آنها استفاده خواهیم کرد.
درباره بلخى
«شراره بلخى ایوبى – قم»
هر کس که براى اسلام و مسلمین در هر حزب و گروهى و از هرنژادى که باشد. خدمت کند، خدمت او البته که اولى‏تر از همه به‏اسلام و مسلمین بر مى‏گردد، تا به آن حزب و گروه…. یکى ازبرجسته‏ترین فعالیت‏هاى گروه فرهنگى افغانستان در اروپا، دعوت‏برخى از شخصیتها به اروپاست. ولى باید بدانیم تنها یک ششم‏حقوق به این اساتید پرداخت مى‏شود و بقیه را بالا مى‏کشند.
…بله اگر مى‏خواهید در موسسه‏اى به اسم علامه بلخى، یاد او رازنده نگه دارید، بیایید دست ملت مظلوم بلخى را بگیرید و به‏ناله‏هاى یتیمان افغان پاسخ دهید و این قدر به فکر ساخت ویلا و… براى خود نباشید.
خواهر بلخى! مطالب شما مفصل بود و به این مقدار بسنده کردیم.
در پایان شعرى را که از علامه بلخى آورده‏اید نقل مى‏کنیم: هر چه ابتلاست که در هر بلاد مى‏نگرم‏نزاع مذهب و جنگ نژاد مى‏نگرم
به نام صلح به اسباب جنگ مى‏کوشند ز بهر تفرقه در اتحاد مى‏نگرم
نواى عدل به هر ناى لیک وقت عمل خلاف مصلحت و عدل و داد مى‏نگرم
مگر نه جمله ز یک نسل پاک باباییم ترا به محنت‏خود از چه شاد مى‏نگرم
بیا بیا همه اعضاى یک بدن باشیم امور جمله وفق مراد مى‏نگرم

نـظـرات

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.