ذکربسم الله هنگام صرف غذا

مؤمن باید موقع غذا خوردن اسم خدا رو به زبون بیاره

مؤمن باید موقع غذا خوردن با بسم‌الله شروع کنه و شکرگزار هم باشه تا کفران نعمت نکرده باشه و ثواب روزه‌دار هم براش بنویسن.

در راستای ترویج سبک زندگی اسلامی، در سلسله گزارش‌هایی به بیان آموزه‌های ائمه اطهار(ع) می‌پردازیم. این روایت‌ها از کتاب «ثواب الاعمال و عقاب الاعمال» شیخ صدوق(ره) انتخاب شده است.

*ثواب کسی که هنگام غذاخوردن نام خدا را بر زبان آورد

«عَنْ غِیَاثِ بْنِ ابراهیم الدارمى عَنْ جَعْفَرٍ عَنْ أَبِیهِ عَنْ ابائه عَنْ أمیرَالمُؤمِنینَ(ع) قَالَ: مَنْ ذَکَرَ اسْمَ اللَّهِ عَلَى

الطَّعَامِ لَمْ یُسألْ عَنْ نَعِیمِ ذَلِکَ الطَّعامِ أَبَداً»

ابراهیم دارمی از امام صادق(ع) و آن حضرت از قول پدران بزگوارش از امیرالمؤمنین(ع) روایت کرده است که فرمود: کسى که هنگام غذا خوردن نام خدا را ببرد، هیچ گاه به خاطر نعمت آن غذا مورد سؤال قرار نمى‌گیرد.

*ثواب کسی که گرسنه‌ای را سیر کند

«عَنْ صَفْوَانَ بْنِ یَحْیَى عَنْ أَبِى عبدالله قَالَ: مَنْ أَشْبَعَ جَائِعاً أَجْرَى اللَّهُ لَهُ نَهَراً فِى الْجَنَّهِ»

صفوان بن یحیی از امام صادق(ع) روایت کرده است که فرمود: کسى که گرسنه‌اى را سیر کند، خداوند رودى در بهشت برایش جارى خواهد کرد.

«عَنْ سَمَاعِهِ عَنْ أَبِى عبدالله(ع) قَالَ: مَنْ أَشْبَعَ کَبِداً جَائِعاً وَجَبَتْ لَهُ الْجَنَّهُ»

سماعه روایت کرده است که امام صادق(ع) فرمود: کسى که شکم گرسنه‌اى را سیر کند، بهشت براى او واجب مى‌شود.

*ثواب تندرستی که شکرگزار است

«عَنِ ابْنِ أَبِى عُمَیْرٍ عَنْ بَعْضِ أَصْحَابِهِ عَنْ أَبِى عبدالله(ع) قَالَ الطَّاعِمُ الشَّاکِرُ لَهُ أَجْرُ الصَّائِمِ الْمُحْتَسِبِ وَ

الْمُعَافَى الشَّاکِرُ لَهُ مِثْلُ أَجْرِ الْمُبْتَلَى الصَّابِرِ»

این ابی عمیر از قول یکی از اصحابش از امام صادق(ع) روایت کرده است که فرمود: خورنده شکرگزار ثواب روزه‌دار در راه خدا را دارد و پاداش تندرست سپاسگزار برابر پاداش انسان مبتلایی که بردبار باشد.

 

برچسب ها :

نـظـرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.