پنجم ذیحجه(شهادت امام جواد (ع)و وقوع غزوه سویق

١ـ  وقوع غزوه سویق
٢ـ شهادت امام جواد (علیه السلام)

۱ـ وقوع غزوه سویق
در پنجم ذیحجه سال دوم هـ .ق. غزوه سویق به وقوع پیوست.  جریان این غزوه چنین بود که ابوسفیان بعد از واقعه بدر، نذر کرد که با زنى نزدیکى نکند و روغن به خود نمالد تا انتقام خویش را از پیامبر (صلی الله علیه و اله) بگیرد. به این منظور همراه دویست نفر به عریض از نواحى مدینه رفتند و دو خانه و چندین نخل را آتش زدند و دو نفر از بزرگان انصار را در آنجا کشتند تا او به نذر خود عمل کرده باشد.
چون خبر به پیامبر (صلی الله علیه و اله) رسید، ابولبابه را در مدینه گذاشته، همراه با دویست نفر از مهاجران و انصار و در راس آنها امیرمؤمنان (علیه السلام) به سوى عریض حرکت کردند. ابوسفیان چون با خبر شد که پیامبر (صلی الله علیه و اله) با عجله به آنجا می‌آید، به لشکر خود دستور داد تا انبانهاى سویق را که براى آذوقه با خود آورده بودند ریخته و سبکبار فرار کنند. مسلمانان وقتى رسیدند، آنان گریخته بودند؛ لذا انبانهاى سویق را برداشته، مراجعت نمودند. به همین دلیل این غزوه را ذات السویق گویند .

۲- شهادت امام جواد (علیه السلام)
بنا بر روایتى در پنجم ذیحجه سال ۲۲۰ هـ .ق. شهادت نهمین اختر تابناک امامت و ولایت، حضرت امام جواد(علیه السلام) واقع گردید که البته قول مشهور همان آخر ذی‌قعده است که علاقه‌مندان براى مطالعه بیشتر، به روزشمار آن ماه رجوع نمایند

برچسب ها :

نـظـرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.