سیزدهم ذیحجه(وقوع معجزه شق القمر توسط پیامبر خدا)

١ـ وقوع معجزه شق القمر توسط پیامبر خدا (صلی الله علیه و اله و سلم)
٢ـ انعقاد دومین پیمان اهل یثرب با پیامبر اسلام (صلی الله علیه و اله) (عقبه دوم)

۱ـ وقوع معجزه شق القمر توسط پیامبر خدا (صلی الله علیه و اله)
در شب سیزدهم ذی‌حجه واقعه شق القمر به اعجاز رسول گرامى اسلام (صلی الله علیه و اله) در مکه رخ داد. چنین نقل شده است که قریش از پیامبر خدا(صلی الله علیه و اله) معجزه طلب کردند پس حضرت با انگشت مبارک به ماه اشاره کردند و به قدرت الهى ، ماه دو نیم شد و سپس آن دو نیم به هم پیوست؛ آن گاه آیه شریفه «اقتربتِ السّاعَهَ وَ اَنشَقَّ القَمَر » نازل گردید .

ابوجهل گفت: «این سحر است! افرادى به شهرهاى دیگر بفرستید تا بپرسند که آیا آنها هم دو نیم شدن ماه را دیده‌اند. چونکه از اهالى شهر‌هاى دیگر هم پرسیدند، آنها نیز خبر دادند که نیمى از ماه پشت خانه کعبه و نیمى بر کوه ابوقیس افتاد».

۲ـ انعقاد دومین پیمان اهل یثرب با پیامبر اسلام(صلی الله علیه و اله) (عقبه دوم)
در سیزدهم ذیحجه سال سیزدهم بعثت میان پیامبر اسلام (صلی الله علیه و اله) و اهل یثرب که به حج آمده بودند پیمان عقبه دوم منعقد شد.  یثربیان از پیامبر خدا (صلی الله علیه و اله) درخواست کردند که آن حضرت به مدینه مهاجرت کند،‌در این پیمان،‌ آنها مسئولیت دفاع از پیامبر (صلی الله علیه و اله) را بر عهده گرفتند. این پیمان مهم و سرنوشت ساز چندى پس از پیمان عقبه اول منعقد گردید. مسلمان شدن شمارى از مردم یثرب موجب شد تا آیین حیات بخش اسلام در بین بسیارى از اهالى این شهر رواج پیدا کند. در واقع پیمان عقبه دوم، مقدمات هجرت بزرگ رسول گرامى اسلام (صلی الله علیه و اله) از مکه به مدینه را فراهم نمود.

برچسب ها :

نـظـرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.