حرام زاده را بهتربشناسید!

حرام زاده را بهتربشناسید!

منشاء عداوت فرزند ابودلف، ناصبی مشهور، با علی علیه السلام از حرامزادگی او بوده است.
قطب الدین اشکوری در «محبوب القلوب»، علی بن حسین مسعودی در «مروج الذهب»، عبدالله بن اسعد یمنی در«مرآه الجنان»، ابن خلّکان اربلی در «وفیات الاعیان»، و جمعی دیگر همگی در نقل این حکایت به اندک اختلافی اتّفاق نموده اند، که عیسی بن ابی دلف گفت:
برادرم دلف را از علی بن ابی طالب (ع) انحرافی در عقیدت و عداوتی در ضمیر بود؛ بلکه گاه گاه زبان جسارت دراز نموده به ذیل عصمت آن حضرت، مطاعن و مثالب چند اسناد می داد. روزی در مجلس نشسته بود، در اثنای صحبت یکی از حضّار گفت: در احادیث نبویّه وارد است که رسول الله (ص) فرمود: «یا علی لا یُحبِّک إلّا مؤمن و لا یُبغضک إلّا منافقٍ شَقیٍّ ولد زنیه أو حیضه». یعنی، یا علی، تو را دوست ندارد مگر کسی که قلبش به نور ایمان منور باشد و نیز تو را دشمن ندارد مگر منافق که نطفه اش از زنا یا حیض باشد.
دلف گفت: این حدیث را نباید پایه و سندی استوار باشد. چه، شما همگی پایه غیرت امیر را در حراست از حریم و حفظ ناموس می دانید، که هیچ فردی را جرأت جسارت نسبت به حرم امیر نیست، با این حال دل من مالامال از بغض علی بن ابی طالب (ع) است و در عین حال، حلال زاده ام.
ام عیسی گوید: در این گفتگو بودیم که ناگاه امیر وارد مجلس شد و گفت: صحبت های شما را شنیدم. در این احادیث هیچ جای تأمل و تردیدی نیست. سند حدیث و گفته رسول خدا صلی الله علیه و آله درست است.
به خدا قسم این دلف، هم ولد حیض است و هم ولد زنا. من پیش از انعقاد نطفه این پسر، مریض بودم و کسی را نداشتم. در منزل خواهرم بستری بودم و خواهرم پرستاری مرا می کرد. وی کنیزی داشت بسیار زیبا که جمالی آراسته داشت. چون من منزل را خلوت یافتم و شهوت بر من غلبه کرد، نتوانستم خود را حفظ کنم و او را به رختخواب کشیدم. کنیز هر چه گفت مانع دارم – یعنی حیض می باشم – من اعتنایی نکردم و با او همبستر شدم. بعد از چندی آثار حمل در وی ظاهر شد، سپس خواهرم او را به من بخشید. ای اهل مجلس، بدانید که این بچه، هم ولد الزنا و هم نطفه حیض می باشد!
رنگ از چهره دلف پرید و صحت مضمون حدیث روشن گردید .
    
پاورقی :
مروج الذهب : ۴ / ۶۲ ،

کشف الیقین : ۴۷۶ / ۵۷۳

منبع : نامه دانشوران: جلد ۲، صفحه ۱۱۱٫

برچسب ها :

نـظـرات

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.