آیا میدانید جبرئل برتر است یا پیامبراکرم(ص)

از امیرالمؤمنین علیه السلام نقل کرده اند که رسول خدا صلى الله علیه و آله و سلم فرمودند:
خداوند برتر از من کسى را نیافریده، و گرامى تر از من نزد او کسى نیست.

khatam

امیرالمؤمنین علیه السلام فرمود: عرض کردم یا رسول اللَّه، شما برتر هستید یا جبرئیل؟
فرمود:
اى على ؛ خداوند تبارک و تعالى پیامبران مرسل را بر فرشتگان مقرّب خود برترى داده است و مرا بر تمام پیغمبران و رسولان برترى داده است و بعد از من فضل و برترى براى تو و امامان بعد از تو است و همانا فرشتگان خدمتگزار ما و دوستان ما هستند.
اى على، فرشتگانى که عرش با عظمت الهى را بر دوش گرفته اند و آن ها که اطراف عرشند به حمد و ستایش پروردگار او را تسبیح مى کنند و براى آن ها که ایمان به ولایت ما اهل بیت آورده اند از خدا آمرزش مى طلبند.
اى على، اگر ما نبودیم خدا آدم و حوّا، بهشت و دوزخ، آسمان و زمین را نمى آفرید.
چگونه ما برتر از فرشتگان نباشیم در حالى که نسبت به معرفت پروردگار و تسبیح و تهلیل و تقدیس او از آن ها پیشى گرفتیم، زیرا اوّل چیزى که خداوند آفرید ارواح ما بود، ما را به توحید و ستایش خود گویا نمود، سپس فرشتگان را آفرید، آن ها وقتى ارواح ما را نور یگانه اى مشاهده کردند امر ما را بزرگ شمردند، ما تسبیح حق تعالى کردیم تا بدانند که ما خلقى هستیم که آفریده شده ایم و او منزّه از صفات ما است، به تسبیح ما فرشتگان تسبیح گفتند و او را از صفات ما پاک و منزّه دانستند.
و وقتى عظمت شأن ما را مشاهده کردند حق تعالى را تهلیل کردیم تا فرشتگان بدانند خدایى جز خداى بى همتا نیست و ما بندگان او هستیم و خدایى نیستیم که همراه با او یا بعد از او عبادت ما واجب باشد، پس فرشتگان «لا إله إلاّ اللَّه» گفتند، و وقتى بزرگى محلّ و موقعیّت ما را مشاهده کردند تکبیر گفتیم تا فرشتگان بدانند خداوند بزرگ تر از آن است که کسى جز به سبب او به شأن و مقام بزرگى برسد.
و وقتى عزّت و قوّت ما را مشاهده کردند گفتیم: «لا حول و لا قوّه إلّا باللَّه» تا این که فرشتگان بدانند هیچ نیرو و قدرتى جز به سبب خداوند نیست. و وقتى نعمتى را که خدا به ما داده و وجوب اطاعت ما را مشاهده کردند گفتیم: الحمد للَّه، تا فرشتگان بدانند حمد و ستایش به خاطر نعمت ها سزاوار پروردگار متعال است، آن ها هم گفتند : الحمدللَّه.
پس فرشتگان به سبب ما به شناخت توحید، تسبیح، تهلیل، تحمید و تمجید خداوند هدایت شدند.
سپس خداوند تبارک و تعالى آدم را آفرید و ما را در صلب او به ودیعه نهاد و آن گاه فرشتگان خود را دستور داد تا او را به خاطر تعظیم و بزرگداشت ما که در صلب او بودیم سجده کنند.
پس سجود آن ها براى خداوند به خاطر عبادت و پرستش و براى آدم به خاطر اطاعت پروردگار و احترام او بود، زیراما در صلب او بودیم، پس چگونه ما برتر از فرشتگان نباشیم در حالی که همه آن ها به آدم سجده کردند.
***************************************
عیون اخبار الرضا علیه السلام: ۲۰۴/۱ ح ۲۲
کمال الدین: ۲۵۴/۱ ح ۴
علل الشرایع: ۵/۱ ح ۱
بحار الأنوار:۳۳۵/۲۶ ح ۱ و ۳۰۳/۶۰ ح ۱۶ (قسمتى از روایت)
تأویل الآیات: ۸۷۶/۲ ح ۹
منتخب الأثر: ۶۱ ح ۱
إرشاد القلوب

برچسب ها :

نـظـرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.