چرا شیعه بعد از خواندن سوره حمد ، الحمدالله و اهل تسنن آمین می گویند ؟

چرا شیعه بعد از خواندن سوره حمد ، الحمدالله و اهل تسنن آمین می گویند ؟

اینکه شیعه بعد از اتمام سوره‌ی مبارکه‌ی حمد، در نماز، گفتن «الحمد لله ربّ العالمین» را مستحبّ می‌داند، ارتباطی به تشکّر بخاطر وجود امام عصر (ع) ندارد ، چنانچه «آمین» گفتنِ اهل سنّت نیز مربوط به آمدنش نیست.

الحمدالله
بلکه گفتن «آمین» توسّط اهل سنّت ، پس از «و لا الضّالّین» ، بر اساس بدعتی است که در زمان خلفاء گذاشته شده و رواج یافته است.
و با توجّه به اینکه «آمین» کلمه‌ای است غیر قرآن و دعا و ذکر (و حتی بعضی گفته‌اند غیرعربی است) ، و گفتنِ چنین کلمه‌ای (که نه قرآن است و نه دعا و نه ذکر) در نماز، سبب بطلان آن می‌شود،  اهل بیت (علیهم السلام) از گفتن آن در نماز، نهی فرموده‌اند، و آن را حرام و موجب بطلان نماز دانسته‌اند.
گفتن «الحمد لله ربّ العالمین» پس از حمد، در نماز، بر اساس توصیه‌ی ائمّه (ع) از مستحبّات نماز بحساب می‌آید.

اما از جهت معنی :
«آمین» ـ بدون تشدید میم ـ ، به معنای «اِسْتَجِبْ» : ـ برآورده بفرما ـ می‌باشد ،
بنابراین، معنای آن اقتضا می‌کند که پس از دعا و طلب حاجت به درگاه خدا گفته شود. یعنی قاعدتاً باید اوّل دعا کرد، و سپس با گفتن «آمین»، استجابت آن دعا را از خداوند خواست.
از اینجا فهمیده می‌شود مناسبت آن با گفتنش در پایان سوره‌ی حمد؛ زیرا نیمه‌ی دوّم این سوره، دعا و درخواست است؛ چون از خداوند می‌خواهیم که ما را به راه مستقیم (که همان راه مُنعَمٌ علیهم است ، و نه راه مغضوب علیهم و نه گمراهان) هدایت و راهنمایی فرماید. لذا اهل سنّت، پس از این دعا ، با گفتن «آمین»، مجدّداً درخواست استجابتِ همان دعا را از خداوند می‌کنند.
و چنانچه می‌دانیم، «الحمد لله ربّ العالمین» بهترین و بالاترین تشکّر و سپاسگزاریِ زبانی از خداوند است.
بنابراین قاعدتاً جایی گفته می‌شود که نعمتی از طرف خداوند به بنده برسد، آنگاه بنده با این جمله، تشکّر و سپاس خود را بخاطر آن نعمت ، به درگاه خداوند، عرضه کند.
لذا شیعه ، پس از درخواست هدایت و راهنمایی به صراطِ مستقیمِ ولایت ، چون خود را دارای درجاتی از این نعمت عظمی می‌یابد، زبان به شکر و سپاس از خداوند متعال می‌گشاید، و او را بخاطر اِنعام و اِحسانش حمد و ستایش می‌کند. یعنی در واقع ، هم بر آنچه از «هدایت به صراط مستقیم» به او عطا شده تشکّر می‌کند، و هم درجات بالاترِ این نعمت هدایت را درخواست می‌کند.
و الحمد لله‌ ربّ ‌العالمین

منبع:حوزه

نـظـرات

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.