علتی که امیر المومنین علی(ع) گوشت نسیه ای نخرید!

علتی که امیر المومنین علی(ع) گوشت نسیه ای نخرید!

نگاه اسلام به موضوع قرض گرفتن چیست؟

یکی از مباحثی که امروزه در بین مردم شیوع بسیار زیادی دارد مساله قرض گرفتن و خرید به صورت نسیه است. حال می خواهیم بدانیم از نظر اسلام این مساله چه شرایطی دارد؟ باید قرض بگیریم یا کار ناپسندی است؟ از چه کسی وام بگیریم و چقدر وام بگیریم؟
اگر بنا باشد پاسخ یک جمله ای به این سوال داده شود باید بگوییم اصولاً قرض کردن و نسیه گرفتن کار خوبی نیست مگر در جایی که اضطرار و اجباری باشد.
در این رابطه به یک روایت از مولای متقیان علی (ع) اشاره می نماییم:
قال علی(ع): «إِیَّاکُمْ وَ الدَّیْنَ فَإِنَّهُ هَمٌّ بِاللَّیْلِ وَ ذُلٌّ بِالنَّهَارِ»
«از مقروض بودن و قرض گرفتن دوری کنید، چون دِین همّ و اندوه شما در شب (وقتی که به فکر بدهی ها می افتید) و ذلت و خواری شما در روز را (وقتی طلبکار را می‌بیند) در پی دارد.» (من لایحضره‏الفقیه، ج‏۳، ص‏۱۸۲)

 گوشت

سه نکته:
* چرا حضرت علی (ع) گوشت تازه از قصاب نخرید؟

امیرالمومنین (ع) از جلوی قصابی می گذشت و قصاب هم گوشت خوب و تازه ای آورده بود. گفت: مولای من گوشت تازه آوردم برای خانه ببرید. حضرت فرمود: الان پول ندارم. گفت: آقا مگر من پول خواستم، هر وقت داشتید بیاورید. حضرت فرمود: نه، نمی خرم، به شکمم می گویم صبر کند. یعنی در عوض اینکه گوشت بخرم و بگویم فردا پول می دهم، به شکم خود می گویم فردا گوشت می خورم. چرا بی دلیل برای هر چیزی خودم را مدیون کنم!؟

** همه گناهان شهید بخشیده می شود جز بدهی
برای همین است که می گویند شهید در جبهه‌ جنگ اگر شهید شود، همه‌ گناهانش بخشیده می شود، ولی اگر بدهکار باشد یک تومانش هم بخشیده نمی شود زیرا حق الناس است.

*** مصرف گرا نشویم
البته این یک طرف ماجراست. در واقع ائمه می خواهند ما مصرف گرا نشویم (که البته تا حدودی شده ایم!) و برای هر چیزی قرض نکنیم. ولی اگر کسی نیاز جدی داشت چه؟ برای آنجا آیات و روایات فراوانی داریم که از ثواب فوق العاده و بسیار زیاد قرض و وام دادن گفته اند. اگر سرمایه داران اموال اضافی و کم استفاده شان را به صندوق های قرض الحسنه و نیازمندان واقعی بدهند با این کار چقدر نیروها در جامعه به حرکت می افتد.

منبع:تراز

نـظـرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.