دانلود رایگان کتاب”شناخت سلفیه”

دانلود رایگان کتاب”شناخت سلفیه”

در ادامه  میتوانید کتاب الکترونیک “شناخت سلفیه : معناشناسی، تاریخچه پیدایش و تحولات آن” تألیف دکتر علی الله بداشتی را با فرمت PDF بخوانید و دانلود کنید.

 کتاب “شناخت سلفیه : معناشناسی، تاریخچه پیدایش و تحولات آن” نوشته دکتر علی الله بداشتی در سال ۱۳۸۷ توسط انتشارات مشعر به چاپ رسیده است.

شناخت سلفی

در مقدمه این کتاب الکترونیک می خوانیم : 

“پس از رحلت رسول گرامی اسلام (صلّی الله علیه وآله وسلّم ) ، بین مسلمانان در موضوع جانشینی رسول خدا (صلّی الله علیه وآله وسلّم ) اختلاف افتاد و این مسأله یک سؤال اساسی را مطرح ساخت:

آیا خلافت به نصب الهی و معرفی نبوی ثابت می‌شود یا به انتخاب مردمی؟

پاسخ به این سؤال مستلزم یک موضع گیری اعتقادی بود و طرفداران انتخاب یا انتصاب، هر کدام یک گروه فکری از مسلمانان را شکل دادند، سپس در زمان خلافت امیر مؤمنان علی (علیه السلام) گروهی به کلی منکر هر نوع حکومتی شدند و صف خویش را از امت اسلامی جدا کردند و به خوارج معروف شدند. بعد از آن نیز مسائلی در باب ایمان و کفر، قضا و قدر، جبر و اختیار، صفات الهی به ویژه قدیم یا حادث بودن کلام الهی و به تبع آن حدوث و قدم قرآن، عقل گرایی و نص‌گرایی و… پیش آمد، که موجب تفرق مسلمانان به فرقه‌های گوناگون گردید. یکی از این فرقه‌ها اهل حدیث بودند که به اخذ مسائل اعتقادی و فروع عملی از ظواهر قرآن و روایت اصرار می‌ورزیدند. از درون این جریان فکری در قرون اخیر تفکر سلف‌گرایی با نام سلفیّه به عنوان یک فرقه شکل گرفت که در این مختصر به معرفی آن می‌پردازیم.

معنای سلفیّه

اصطلاح سلفیّه در آثار محققان مسلمان کشورهای عربی به دو معنا به کار رفته است:( ۱ )

معنای اول در مورد کسانی است که مدعی‌اند در اعتقادات و احکام فقهی به سلف صالح اقتدا می‌کنند.

معنای دیگر که کاربرد آن به دوران بیداری مسلمانان در عصر حاضر بر می‌گردد.”

[aio_button align=”center” animation=”flash” color=”purple” size=”small” icon=”bookmark” text=”دانلود کتاب شناخت سلفیه” relationship=”dofollow” url=”http://www.14-masoum.com/wp-content/uploads/shenakhte-salfiye.zip”]

نـظـرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.