زندگی ساده مقام معظم رهبری

زندگی ساده مقام معظم رهبری


images
حجت الاسلام و المسلمین سید علی اکبر حسینی نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی نقل می کند که با آشنائی نزدیکی که بنده با شخصیت والای حضرت آیت الله خامنه ای دارم ایشان را فردی، زاهد حقیقی و راغب به آخرت شناخته ام و در زندگی خصوصی ایشان آنچنان سادگی و زهد حکمفرما است که گاهی برای مردم قابل قبول و باور نیست.

سال ها قبل در زمان ریاست جمهوری به ایشان عرض کردم که: تهیه کنندگان برنامه اخلاق در خانواده، مایلند اگر اجازه بدهید گفتگویی با شما و خانواده حضرتعالی داشته باشیم تا مردم ملاحظه کنند. ایشان پس از تاملی گفتند: ولی در این زمینه یک مشکلی وجود دارد. سوال کردم مشکل چیست؟ فرمودند: اگر دوربین زندگی ساده و معمولی مرا برای مردم نشان دهد، ممکن است مردم باور نکنند که من یک زندگی ساده دارم.

همچنین یک بار آقای رفیق دوست به بنده گفت: در زمان ریاست جمهوری آیت الله خامنه ای برای زندگی خصوصی خود یخچال نداشتند و من یک یخچال برای ایشان تهیه کردم و پس از مدتی این یخچال خراب شده بود و ایشان تا پایان دوره ریاست جمهوری اظهار نکردند که این وسیله خراب شده است و مدتی بدون یخچال زندگی می کردند و اینها نمونه ای از زهد ایشان در زندگی است.

فرش نخ نما

مرحوم حجت الاسلام و المسلمین حاج سید احمد آقای خمینی می گوید: توقع امام از دست اندرکاران و مسئولان نظام اسلامی این بود که آنها هم مثل مردم عادی زندگی کنند. ساده و بی آلایش و بی تکلف باشند. امام تأکید داشتند که مسئولان به هیچ وجه اسراف نکنند و از بیت المال بهتر از اموال شخصی خودشان مواظبت کنند و از ذخارف دنیوی دوری کنند و مردمی باشند.

و نیز فرمودند: در اینجا برخود واجب می دانم که این را شهادت بدهم که زندگی داخلی حضرت آیت الله خامنه ای بسیار ساده است نه از باب این که رهبر عزیز انقلابمان به این حرفها نیاز داشته باشند، بلکه وظیفه خود می دانم تا این مهم را به مردم انقلابی ایران بگویم. من از داخل منزل ایشان مطلعم. در منزلشان بیش از یک نوع غذا بر سر سفره ندارند. خانواده ایشان روی موکت زندگی می کنند. روزی منزل ایشان رفتم یک فرش مندرس آنجا بود که از زبری آن به موکت پناه بردم.

قَالَ أَمِیرُ الْمُؤْمِنِینَ علیه السلام: «إِنَّ اللَّهَ جَعَلَنِی إِمَاماً لِخَلْقِهِ فَفَرَضَ عَلَی التَّقْدِیرَ فِی نَفْسِی وَ مَطْعَمِی وَ مَشْرَبِی وَ مَلْبَسِی کضُعَفَاءِ النَّاسِ کی یقْتَدِی الْفَقِیرُ بِفَقْرِی وَ لَا یطْغِی الْغَنِی غِنَاه: امیرالمؤمنین – علیه السلام – فرمودند: خدا مرا پیشوای خلق خود قرار داده و بر من واجب کرده که درباره خوراک و پوشاک و نوشابه، مانند مردم ضعیف و مستمند برخود تنگ گیرم تا فقیر از فقر من پیروی کند و ثروتمند به وسیله ثروتش، سرکشی و طغیان ننماید»[۱]

نـظـرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.