آیا تمام واجبات الهی در قرآن ذکر گردیده است؟

آیا تمام واجبات الهی در قرآن ذکر گردیده است؟


قرآن

پیامبر اسلام(ص) در حدیث معروف و متواتر «ثقلین» فرمود:من دو چیز گرانبها در بین شما باقی می‌گذارم، کتاب خدا، و عترت و اهلبیت منو مادامی که از این دو پیروی کنید گمراه نخواهید شد.

 ۱ـ معنای واجب
 وجوب به معنای ثبوت است و واجب نیز چند گونه استعمال شده است:
 الف) واجب در مقابل ممکن؛
 ب) فعلی که اگر ترک شود، ترک کننده استحقاق ملامت و مذمت دارد و این هم دو قسم است:
 الف ) واجب عقلی مثل وجوب شناخت خداوند، اصل رسالت و نبوت؛
 ب ) واجب شرعی مثل وجوب عبادات (نماز و روزه و…)

 ۲ـ قرآن کتاب قانون
لذا آنچه قاعدتاً باید در آن بیان شود،‌کلیات مسائل است نه جزئیات آن، مگر در مواردی که ضرورت و مصلحت اقتضاء کند.

 ۳ـ اهل بیت –علیهم السلام –  بیانگر جزئیات واجبات
پیامبر اسلام – صلی الله علیه و آله وسلم – در حدیث معروف و متواتر «ثقلین»[۱]  فرمود: «من دو چیز گرانبها در بین شما باقی می‌گذارم، کتاب خدا، و عترت و اهلبیت منو مادامی که از این دو پیروی کنید گنمراه نخواهید شد»
از این حدیث نکاتی استفاده می‌شود:
الف ) عترت و قرآن همیشه باهمند و جدا ناشدنی، آنها که طالب حقایق قرآنند باید به دامن اهلبیت چنگ بزنند؛
ب )پیروی از هر دو بدون قید و شرط واجب می‌باشد؛
 ج )  هر دو معصومند (یعنی در قرآن و در گفتار اهل بیت هیچ خلل و اشتباهی وجود ندارد)؛
د) در طول تاریخ باید فردی از اهلبیت، همیشه در کنار قرآن وجود داشته باشد(امروزه حجت حق حضرت بقیه الله الاعظم ارواحنافداه درکنار قرآن کریم جامعه به طور غیر ظاهر اداره و راهنمایی می کند)؛
 ه) جدا شدن از اهلبیت و یا پیشی گرفتن از آنها مایه گمراهی است؛
و) آنها از همه افضل و اعلم و برترند.[۲]

بعد از این مقدمه
اولا :  اگر مراد از کلیات، واجبات الهی است، بلی در قرآن واجبات به صورت کلی بیان شده است. ولی اگر مراد این باشد که تمام واجبات و احکام با جزیئات خود در قرآن بیان شده است؟ باید بگوییم که تمام جزئیات در قرآن بیان نشده است.

یکی از رازهای عدم بیان جزئیات احکام و واجبات، حجیم نشدن قرآن است، به گونه‌ای که خواندن و انس با آن ممکن باشد، به عنوان مثال نماز به تنهایی «۲۰۰۰» مسئله دارد که اگر بنا بود همه جزئیات در قرآن بیان شود، شاید «۱۰۰» جلد کتاب می‌شد و این مسئله را با مراجعه به قرآن، به خوبی می‌توان فهمید که بعضی از اعمال واجب در قرآن اسم برده نشده است و همچنین اصل نمازهای پنجگانه را بیان فرموده است ولی تعداد کلمات نمازهای پنجگانه در قرآن بیان نشده است و همچنین خمس در آیه غنیمت مورد اشاره قرار گرفته است[۳] ولی جزئیات در قرآن نیامده است و همچنین احکام زکوه، ‌حج، امر به معروف، جهاد و…

خداوند در کنار وحی قرآنی وحی دیگری را برای پیامبر ـ صلی الله علیه و آله و سلم ـ نازل می‌کرد به نام الهام بیانی و حدیث قدسی، که جزئیات احکام و تأویلات قرآن را بیان می‌نمود.
ثانیاً: خداوند در قرآن، پیامبر ـ صلی الله علیه و آله و سلم ـ را به عنوان مبیّن و مفسّر کتاب معرفی کرده است و می‌فرماید:

«ما این ذکر (قرآن) را بر تو نازل کردیم، تا آنچه را که به سوی مردم نازل شده است برای آنها (بیان نموده) روشن سازی و شاید اندیشه کنند»[۴] و یکی از وظائف او بیان جزئیات احکام کلی موجود در قرآن است.

ثالثاً: اهل بیت عصمت و طهارت ـ علیهم السّلام ـ نیز به عنوان مفسّر حقیقی قرآن هستند. از اینجا است که به اهمیت حدیث ثقلین و سفارش اکید پیامبر ـ صلی الله علیه و آله و سلم ـ و ضرورت وجود امام در کنار قرآن پی می‌بریم.

آن چه به طور خلاصه قابل بیان است، این که: در قرآن کلیات احکام و واجبات بیان شده است، اما جزئیات احکام به عهده پیامبر ـ صلی الله علیه و آله و سلم ـ و ائمه ـ علیهم السلام ـ واگذار شده است.

پی نوشت ها:
[۱]. ابوالحسین مسلم بن الحجاج القشیری، صحح مسلم بشرح النبوی، بیروت، دارالفکر، ۱۴۰۱، ج۱۵، ص ۱۷۵ و خطیب خوارزمی،‌ عناقب خوارزمی، تهران، مکتبه نینوا الحدیثه، ص ۲۲۲-۲۲۴٫
[۲]. ر.ک: مکارم شیرازی، ناصر با همکاری جمعی از دانشمندان، پیام قرآن، قم، انتشارات نسل جوان، چاپ دوم، ۱۳۷۴، ج۹، ص ۷۵-۷۶٫
[۳]. انفال/ ۴۱٫
[۴]. نحل/ ۴۴٫

نـظـرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.