آیا میدانیدسخت ترین واجب خدا بر مردم چیست؟

آیا میدانیدسخت ترین واجب خدا بر مردم چیست؟


IMG17052638
بنابر آموزه های اسلام خداوند واجبات و فرایضی را برای انسان ها در نظر گرفته که برخی از آنها در مقایسه با برخی دیگر سخت تر و دشوارتر می باشند.
بنابر آموزه های اسلام خداوند واجبات و فرایضی را برای انسان ها در نظر گرفته که شاید برخی از آنها در مقایسه با برخی دیگر سخت تر و دشوارتر باشند.

اسلام به عنوان برنامه جامع زندگی بشر احکام و دستوراتی دارد تا مسیر کمال و سعادت او را هموار کند از این رو، اعمالی را به عنوان فرض بر انسان ها واجب کرده است.

امام صادق (ع) فرموده اند:

مِن أشَدِّ ما فَرَضَ اللّه ُ على خَلقِهِ ذِکرُ اللّه ِ کثیرا. لا أعنی «سُبحانَ اللّه ِ و الحَمدُ للّه ِ و لا إلهَ إلاّ اللّه ُ و اللّه ُ أکبَرُ» و إن کانَ مِنهُ، و لکنْ ذِکرُ اللّه ِ عِندَ ما أحَلَّ و حَرَّمَ ، فإن کانَ طاعَهً عَمِلَ بها، و إن کانَ مَعصیَهً تَرَکَها. الکافی : ۲/۸۰/۴٫

یکى از دشوارترین چیزهایى که خداوند بر خلق خویش واجب کرده، بسیار به یاد خدا بودن است. مقصودم «سبحان اللّه و الحمد للّه و لا اله الا اللّه و اللّه اکبر» نیست. گر چه این هم یاد خداست اما [مقصودم از ذکر خدا] به یاد خدا بودن هنگام رو به رو شدن با حلال و حرام است، به طورى که اگر پاى طاعتى در میان بود، آن را به کار بندد و اگر معصیتى پیش آمد ترکش کند.»

نـظـرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.