جهت رسیدن به حاجت ,سریع الاستجابه ترین دعا چیست؟

جهت رسیدن به حاجت , سریع الاستجابه ترین دعا چیست؟


پاسخ اجمالی

اگرچه دعاهای زیادی از امامان معصوم (ع) نقل شده است که مورد اجابت واقع شده و سریع الاجابه هستند، که ذکر متن آنها در این جا مقدور نیست و فقط به ذکر اسامی چند مورد که دارای اهمیت خاص هستند اشاره می شود:

۱٫ دعای توسل

۲٫ دعای فرج 

۳٫ دعای اسم اعظم 

۴٫ دعای مقاتل بن سلیمان از امام سجاد(ع)

۵٫ دعایی تحت عنوان سریع الاجابه: از امام موسی بن جعفر (ع) با این شروع که: «اللهم انی اطعتک فی احب الاشیاء الیک و ….»

۶٫ دعایی از امام صادق (ع) که هر کسی ده بار یا الله بگوید، به او گفته می شود، لبیک، حاجت تو چیست؟ 

۷٫ دعایی از امام جعفر صادق (ع) که هر کس یا رب یا الله بگوید به گونه ای که تا نفس او قطع شود، گفته می شود لبیک حاجت تو چیست؟

 این دعا ها در کتاب مفاتیح الجنان تحت عنوان دعای سریع الاجابه آمده است.

پاسخ تفصیلی

دعا ارتباط نیازمندانه بنده با ذات حق تعالی، برای رفع نیازهای دنیوی و اخروی است.

استجابت دعا، مانند هر پدیده دیگری، قوانین آداب و شروطی دارد که با وجود آن آداب و شرایط است که دعا به اجابت می رسد و اگر آن شرایط موجود نباشد، یا مانعی در استجابت آن باشد که ما به آن علم نداریم، اگر چه سریع الاجابه ترین دعا هم باشد، باز ممکن است مورد اجابت واقع نشود. [۱] به هر حال چون ذکر متن دعاها در این جا مقدور نیست، فقط به ذکر اسامی چند مورد که دارای اهمیت خاص هستند اشاره می شود: 

۱٫ دعای توسل:

محمد ابن بابویه دعای توسل را از ائمه (ع) نقل کرده و گفته است که این دعا را در هیچ امری نخواندم، مگر آن که اثر اجابت آن را به زودی یافتم دعای توسل از دعاهای مشهور است که در شب های چهارشنبه خوانده می شود. در این دعا با توسل به چهارده معصوم (ع) و واسطه قرار دادن آنها به درگاه الاهی پس از اتمام دعا، حاجت خود را از خدا در خواست می کنیم. جملات صدر و ذیل آن چنین است: « اللهم انی اسئلک و اتوجه الیک بنبیک نبی الرحمه…» خدایا من از تو می خواهم و روی می آورم به سوی تو، به پیامبرت، پیامبر رحمت… «یا وجیها عندالله اشفع لنا عندالله» ای آبرومند نزد خدا، شفاعت کن برای ما نزد خدا [۲] .

۲٫ دعای فرج:

کفعمی درکتاب بلدالامین دعایی از حضرت علی (ع) نقل کرده که اگر شخص گرفتار، ترسیده، نگران و غم دیده، آن را بخواند، حق تعالی گشایش در کار او ایجاد نماید، که ابتدا و انتهای این دعا چنین است:

«یا عماد من لا عماد له…» : ای پشتیبان کسی که پشتیبان ندارد… «وافعل بی ما انت اهله»: با من چنان کن که تو اهل آنی [۳] . و آنگاه پس از دعاء حاجت خود را بطلبد.

۳٫ دعای اسم اعظم:

سید علیخان شیرازی درکتاب کلم طیب نقل فرموده: اسم اعظم خدای تعالی آن است که افتتاح او « الله» و اختتام او «هو» است، هر که اسم اعظم خدای تعالی را روزی یازده بار ورد خود قرار بدهد، هرآینه هر امر مهم جزئی و کلی برای او آسان شود و آن اسم اعظم پنج آیه از پنج سوره ی مبارکه ی بقره، آل عمران، نساء، طه و تغابن است، با این ویژگی که حروف آن نقطه ندارد و تغییری در اعراب آنها صورت نمی گیرد:

۱٫ «الله لا إله إلا هو الحی القیوم … » تا آخر آیه الکرسی،

۲٫ «الله لا اله الا هو …نزل علیک الکتاب …»

۳٫ «الله لا إله ان هو لیجمعنکم …»

۴٫ «الله لا إله ان هو له الاسماء …»

۵٫ «الله لا إله الا هو و علی إلله…» [۴]

۴٫ دعای مقاتل بن سلیمان از امام سجاد (ع):

امام سجاد (ع) به مقاتل بن سلیمان، دعایی را تعلیم داده، که مقاتل گوید هر کس این دعا را صد بار بخواند ، دعایش مستجاب خواهد شد. ابتدا و انتهای این دعا چنین است: «الهی کیف ادعوک و انا…:» خدایا چطور بخوانم تو را و حال من منم… «تفرج عنی فرجا عاجلا غیر اجل نفسک و رحمتک یا ارحم الراحمین» گشایش فوری بدون مدت دار، به من عطا کن به فضل و رحمت خودت، ای مهربان ترین مهربانان. [۵]

۵٫ دعای سریع الاجابه:

کفعمی در بلدالامین دعایی از امام موسی کاظم (ع) نقل کرده و فرموده: عظیم الشأن و سریع الاجابه است که جملات صدر و ذیل آن چنین است:

«اللهم انی اطعتک فی احب الاشیاء الیک و هو التوحید»: خدایا من تو را اطاعت کردم در آنچه بیشتر دوست داری و آن یگانه دانستن تواست.

«و ارزقنی من حیث احتسب و من حیث لا احتسبه، انک ترزق من تشاء بغیر حساب»، روزی ام ده، از آن جا که گمان می برم و از آن جا که گمان نمی برم؛ زیرا تو روزی دهی هر که را بخواهی بی حساب؛ پس از اتمام دعا حاجت خود را بطلب. [۶]

۶٫ دعایی از امام صادق (ع) که هر کسی ده بار یا الله بگوید، به او گفته می شود، لبیک، حاجت تو چیست؟. [۷]

۷٫ دعایی از امام جعفر صادق (ع) که هر کس یا رب یا الله بگوید به گونه ای که تا نفس او قطع شود، گفته می شود لبیک حاجت تو چیست؟. [۸]

همه ی این دعاها را مرحوم شیخ عباس قمی در کتاب مفاتیح الجنان، فصل پنجم آورده است.

البته لازم به تذکر است که برای حاجت های خاص، دعاهای خاصی وارد شده است که برای کسب اطلاع از آنها می توانید به کتاب مفاتیح الجنان مراجعه کنید.[۱]   برای آگاهی بیشتر در باره ی دعا آداب و شرایط آن رجوع کنید به نمایه های :

۱.   شرایط حتمی استجابت دعا، سؤال شماره ی ۹۸۳.

۲.   نحوه و چگونگی تشخیص مصلحت در دعا، سؤال شماره ی ۷۶۴.

[۲]    مفاتیح الجنان، دعای توسل، ص ۲۲۵٫

[۳]    همان؛ دعای فرج.

[۴]    همان، آیات اسم اعظم، ص ۲۲۴٫

[۵]    همان، دعای مقاتل بن سلیمان، ص ۲۳۶٫

[۶]    مفاتیح الجنان، دعای سریع الاجابه، ص ۲۳۷ و ۷۵۴٫

[۷]    اصول کافی، کتاب الدعاء، باب: هر کس ده بار یا الله بگوید.

[۸]    همان، باب هر کس یا الله یا رب بگوید تا نفس بند آید.

نـظـرات

 • م.س.س گفت:

  من چندماه واسه یه کاری در تک تک خونه های اولیا خدارو زدم به همه معصومین توسل کردم به عصمت مادرشون حضرت فاطمه قسم دادمشون اما دستم رو نگرفتن
  این مشکل در زمینه مشکل دیگری ایجاد شده بود که توی آون هم خدارو زیاد صدا زدم اما کمکم نکرد
  به خدا بگید عذابش رو ازم بردار
  من بد و روسیاه اما نمیدونم تاوان کدوم گناهم رو میدم

 • حیدرکرار گفت:

  درجواب شما خانم محترم والبته با ایمان ازبنده حقیراین مطلب را قبول فرماییدایاشما از حضرت یعقوب که حتماداستان این پیامبرراشنیده ایدبالاترهستید؟خداوندمتعال بعدازچهل سال یوسف را به دامانش برگرداندویاحضرت ایوب که تمام اعضای خانواده اش را ازدست دادولحظه ای ازخداغافل نشد چراکه صلاحیت کارشان در این بوده است وتنها خداوندمتعال است که واقف براعمال همه ماست ازبنده حقیر این راقبول فرماییدکه در این وضعیت ایمان خودراازدست ندهیدبلکه با توکل وعنایت بیشترخداوندراصدابزنیدشایدازسوی خداونددراین برهه اززمان امتحانی طراحی شده است در این امتحان خودرا نزدخالق همیشه مهربان قبول کنیدانشاالله
  چرخ گردون گردوروزی برمرادمانرفت ………. دائمایکسان نباشدحال دوران غم مخور

 • یه بنده خدا گفت:

  سلام
  هر که در این درگه مقرب تر است
  جام بلا بیشترش میدهند

 • بدبخت گفت:

  من زن بدهکارم دستم به جایی بندنیست برای عروسی پسرم بدهکارشدم خدارابه همه اسماء الحسنی قسم دادم همیشه وردزبانم اللهم اغنننی بحلالک عن حرامک به فضلک عمن سواک اماهیچ وقت فرجی نشدخداگشایشی درذکارهایم نداددارم بی ایمان میشم احساس می کنم همه اینهاالکی ست خدااصلابه ماعنایت نداره به هراسمی که صداش بزنم فقط به یک عده خاصی که شایددرعمرشون یکبارهم ستایش خدارونکردندازدردیواربهشون نعمت میده به مانکبت میده دیگه خسته شدم پیامبرفرمودن این ذکرروبخونیداگربدهی شمابه انئازه موه صیرم باشدخدااجابت می کندپس کوچرااجابت نمی کندروزبه روزبدترمیشه یعنی برای خدا۳۰میلیون کاری داره که بدهی من ادابشه مگه نه همه چی به یداوست پس چراشاهدآبروریزی یک زن بی سرپرست هستش

 • دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.