آیامیدانید مردن در شب و روز جمعه چه امتیازاتی دارد؟

آیامیدانید مردن در شب و روز جمعه چه امتیازاتی دارد؟


شب اول قبر
اللهم صل علی محمدو آل محمد(ص)
در کتاب «مفاتیح الجنان» نوشته شده است که؛ امام صادق(ع) می‌فرماید: «هر که بمیرد ما بین زوال روز پنج‌شنبه تا زوال روز جمعه خدا پناه دهد او را از فشار قبر». سؤال: آیا این حدیث کلی بوده و درباره همه افراد صدق می‌کند؟ و توضیح دهید که چرا در روز جمعه هر کس بمیرد خداوند او را از فشار قبر در امان نگه می‌دارد؟
پاسخ اجمالی
بنابر روایات شیعه و اهل سنت،‌ مردن در شب و روز جمعه دارای امتیازاتی است:
۱٫ پیامبر خدا(ص): «هر کس در روز و یا شب جمعه بمیرد؛ از عذاب قبر رها می‌شود و در روز قیامت نشانِ شهیدان برای او خواهد بود».[۱]
۲٫ پیامبر خدا(ص): «هیچ مسلمانی در روز و یا شب جمعه از دنیا نمی‌رود؛ مگر این‌که خداوند عذاب قبر را از او برمی‌دارد».[۲]
۳٫ امام باقر(ع): «شب جمعه، شبى است نورانى و روز جمعه، منوّر است و بر روى زمین روزى نیست که آفتاب در آن غروب کند و بیش از جمعه، افرادی در آن روز از آتش دوزخ رها شوند. هر کس روز جمعه وفات یابد خداوند برایش برائت و دوری از عذاب قبر می‌نویسد، و هر کس روز جمعه درگذرد از آتش دوزخ آزاد می‌گردد».[۳]
۲٫ امام صادق(ع): هرکس بین ظهر پنج‌شنبه تا ظهر جمعه جان سپارد خداوند او را از فشار قبر در امان می‌دارد.[۴]
با وجود این روایات؛ به جهات مختلف نمی‌توان این روایات را به صورت کلی پذیرفت، بلکه باید آنها را مشروط به وجود شرایط مختلف کرد؛ زیرا اصل و قوام امور بر اعمال و اعتقادات انسان‌ها پی‌ریزی شده است و اگر امور دیگری دخیل می‌باشند؛ بر اساس این اصل هستند. مرگ در زمانی مشخص، یک امر اختیاری برای انسان نیست و انسان در آن نقشی ندارد؛ حال چگونه می‌توان پذیرفت که امری غیر اختیاری چنین ثمراتی برای انسان داشته باشد. علاوه بر این؛ بسیاری از انسان‌های فاسد و فاسق در شب و روز جمعه مرده‌اند؛ حال چگونه می‌توان تنها به جهت مرگ در این زمان خاص، امتیازات مطرح شده در روایات را برای آنان نیز عمومیت داد.
حال که مشخص شد منظور از این روایات، مطلق انسان‌ها نیستند؛ باید به دنبال مراد این دسته از احادیث باشیم.
امام باقر(ع) می‌فرماید: «شخصی که در روز جمعه بمیرد، در حالی‌که به حق ما اهل ‌بیت آگاه باشد؛ خداوند او را از آتش جهنم رهایی می‌بخشد و او را از عذاب دور می‌کند».[۵] این روایت که برخی آن‌را از امام صادق(ع) نیز نقل کرده‌اند[۶] نشان می‌دهد که مرگ در این زمان، تنها کمک‌کننده می‌باشد. اگر انسان در زندگی خود راه درست را پیموده باشد و در عین حال خطاهای اندکی از او سر زده باشد، مردن در این ایام به او کمک خواهد کرد. طبیعی است که برخی ایام دارای شرایطی هستند که خداوند آنها را مبارک گردانیده و در آن زمان‌ها رحمت الهی، شامل افراد بیشتری می‌شود؛ لذا پیامبر اسلام(ص) فرمود: «براى پروردگار شما در دوران عمرتان، نسیم‌هاى رحمتى است …».[۷]
 

[۱]. أبو نعیم اصفهانی، أحمد بن عبد الله، حلیه الأولیاء و طبقات الأصفیاء، ج ۳، ص ۱۵۵، مصر، دار الکتب العلمیه، ۱۳۹۴ق.
[۲]. ترمذی، محمد بن عیسى، سنن الترمذی، تحقیق، شاکر، أحمد محمد، عبد الباقی،‌ محمد فؤاد، ج ۳، ص ۳۷۸، مصر، شرکه مکتبه و مطبعه مصطفى البابی الحلبی، چاپ دوم، ۱۳۹۵ق؛‌ شیبانی، أحمد بن حنبل، مسند أحمد بن حنبل، محقق، شعیب الأرنؤوط، عادل مرشد، و …، ج ۱۱، ص ۱۴۷، بیروت، مؤسسه الرساله، چاپ اول، ۱۴۲۱ق.
[۳]. شیخ صدوق، من لا یحضره الفقیه، محقق، مصحح، غفاری، علی اکبر، ج ۱، ص ۱۳۸، قم، دفتر انتشارات اسلامی، چاپ دوم، ۱۴۱۳ق.
[۴]. شیخ صدوق، ثواب الأعمال و عقاب الأعمال، ص ۱۹۵، قم، دار الشریف الرضی للنشر، چاپ دوم، ۱۴۰۶ق؛ قطب الدین راوندی، سعید بن هبه الله،
الدعوات(سلوه الحزین)، ص ۲۴۳، قم، مدرسه امام مهدی(عج)، چاپ اول، ۱۴۰۷ق.
[۵]. کلینی، محمد بن یعقوب، کافی، محقق، مصحح،‌ غفاری، علی اکبر، آخوندی، محمد، ج ۳، ص ۴۱۵، تهران، دار الکتب الإسلامیه، چاپ چهارم، ۱۴۰۷ق.
[۶]. شیخ مفید، الاختصاص، محقق، مصحح، غفاری، علی اکبر، محرمی زرندی، محمود، ص ۱۳۰، قم، المؤتمر العالمی لالفیه الشیخ المفید، چاپ اول، ۱۴۱۳ق.
[۷]. رشیدالدین میبدی، احمد بن ابی‌سعد، کشف الأسرار و عده الأبرار، تحقیق، حکمت‏، علی اصغر، ج ۸، ص ۱۱۶، تهران، امیر کبیر، چاپ پنجم، ۱۳۷۱ش؛ فخر رازی، محمد بن عمر، مفاتیح الغیب، ج ۳۰، ص ۶۸۴، بیروت، دار احیاء التراث العربی، چاپ سوم، ۱۴۲۰ق.

نـظـرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.