مختصری از زندگینامه حضرت ام کلثوم(س)

مختصری از زندگینامه حضرت ام کلثوم(س)


ام کلثوم(س)

۲۹ جمادی الثانی
۱- وفات حضرت ام کلثوم(سلام الله علیها)
جناب ام کلثوم چهار ماه پس از بازگشت از کربلا به مدینه از دنیا رفتند. پدرشان مولی الموحدین امیرالمومنین(سلام الله علیه) و مادرشان حضرت صدیقه طاهره فاطمه زهرا (سلام الله علیها)میباشد.
صاحب ریاحین الشریعه به نقل از اعیان الشیعه میفرماید:
امیرالمومنین(سلام الله علیه) آن مخدره را به عون بن جعفر طیار (سلام الله علیه)تزویج نمودند.
آنچه در مورد ازدواج  ام کلثوم(سلام الله علیها) با غیر از عون بن جعفر نقل شده از به گفتهی مخالفین است. آن حضرت در واقعه جانسوز کربلا حضور داشتند و بعد از شهادت امام حسین (سلام الله علیه)و اهل بیت و اصحابشان ، در کنار خواهرشان حضرت زینب (سلام الله علیها)از بانوان و یتیمان محافظت مینمود.اشعار آن حضرت در فراق برادر در کربلا مشهور و جانسوز است.
پس از عاشورا  که بانوان به اسارت کوفه و شام رفتند،خطبه آن حضرت در کوفه و مجلس ابن زیاد،اشعار آن حضرت در قادسیه و قنسرین ،اثر دعای آن حضرت در سیبور و بعلبک ،کلمات آن جناب با شمر هنگام ورود به دروازه شام، مرثیه های حضرتش در اربعین و مراجعت به مدینه، دلالت بر عظمت و شجاعت و صبر آن مخدره دارد.
سرانجام بعد از چهار ماه از ورود به مدینه با دلی پر از غم و اندوه در مصائب کربلا،بالاخص شهادت سید الشهداء(سلام الله علیه) رحلت شهادت گونه نمود و در مدینه منوره دفن شد. به قولی رحلت آن حضرت در ۲۱ ماه جمادی الثانی بوده است.(وقایع الشهور ص ۱۱۰)

۲- وفات حضرت سید محمد فرزند امام هادی(سلام الله علیهما)
حضرت سید محمد فرزند امام هادی(سلام الله علیه) در سال ۲۵۲ قمری در سامراء از دنیا رفت.آن حضرت را ابو جعفر و ابو علی و سید محمد بعاج نیز میگفتند. جلالت قدر و منزلت او به حدی بود که عده ای از شیعیان گمان میکردندبعد از امام هادی آن بزرگوار امام خواهد بود، ولی با رحلت ایشان در زمان پدر بزرگوارش بر همه معلوم شد که امام حسن عسگری امام پس از ایشان است.
امام حسن عسگری(سلام الله علیه) به جناب سید محمد علاقه وافری داشتند، به حدی که هنگام رحلت او گریبان چاک کردند.(وسائل الشیعه ج ۳ ص۲۷۴). بعد از رحلت،آن حضرت را در آبادی به نام بلد، در شش فرسخی سامراء دفن نمودند،که هم اکنون حرم ایشان در آنجا مورد زیارت هزاران عاشق و دلباخته اهل بیت قرار دارد.

نـظـرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.