آیا برای کوتاه یا بلند بودن عمر باید در قیامت جواب دهیم؟

آیا برای کوتاه یا بلند بودن عمر باید در قیامت جواب دهیم؟


آخرت

سؤال: آیا برای کوتاه یا بلند بودن عمر باید در قیامت جواب دهیم؟

پاسخ اجمالی :

 آن چه از ادله عقلی و نقلی استفاده می شود، قطعا همه ی انسان ها در قیامت مورد بازخواست و محاکمه قرار می گیرند و از نعمت هایی که بهره مند بوده اند از جمله عمر از او سئوال خواهد شد.

پاسخ تفصیلی :

بر اساس آموزه های دینی، هر انسانی در قیامت مورد محاسبه و بازخواست قرار می گیرد و در قبال آنچه که معتقد بوده و انجام داده باید حساب پس بدهد.

خدای متعال در قرآن کریم به این مطلب تصریح نموده و می فرماید: « سپس در آن روز همه شما قطعا از نعمتهایى که داشته‏اید سؤال خواهید شد[۱]».

یعنی باید در آن روز روشن سازید که این نعمت هاى خداداد را در چه راهى مصرف کرده‏اید؟ و از آن ها براى اطاعت الهى یا معصیتش کمک گرفته‏اید، یا نعمت ها را ضایع ساخته هرگز حق آن را ادا ننموده‏اید[۲]؟

عمر و فرصتی که خدای متعال به انسان ارزانی فرموده یکی از نعمت های ارزشمند و گرانمایه ای است که انسان می تواند از آن در راستای صلاح، خوشبختی و سعادت خود و دیگران بهره جوید و بهترین استفاده را ببرد یا خدای نخواسته غفلت ورزد و این متاع گرانبها را هدر دهد و گرفتار خسران و ندامت ابدی گردد.

در روایات از جمله نعمت هایی که به آن اشاره شده این است که در قیامت از عمر انسان و این که در چه راهی آن را صرف کرده است سئوال و بازخواست می شود.

از امام زین العابدین (علیه السلام) نقل شده که فرمود : هان، نخستین چیزى که از تو می‌پرسند، از پروردگار توست که او را مى‏پرستیدى و پیامبرى که برایت فرستاده شد و دینى که بدان گرویده بودى و کتابى که مى‏خواندى و امامى که از او پیروى مى‏کردى و اینکه عمرت را درچه کار تمام کردى و مالت را از کجا درآوردى و به چه راه خرج کردى. پس احتیاط کن و مواظب خود باش و پیش از امتحان و پرسش و آزمون پاسخ را آماده دار. [۳]

نکته ی که تذکر آن لازم به نظر می رسد و سئوال هم شاید ناظر به آن باشد این است که برخی اعمال و رفتار های انسان در کم و زیاد شدن عمر او اثر دارد به این معنا که برخی اعمال مانند صله ی رحم و … باعث طولانی شدن عمر و برخی کارها مانند بدرفتاری با پدر و مادر و قطع رحم و… باعث کوتاه شدن عمر می گردد؛ قطعا در قیامت همان گونه که از اصل نعمت ارزشمند عمر سئوال می شود از اعمالی که باعث تضییع این نعمت شده نیز سئوال خواهد شد. اما اگر مراد اصل کوتاهی و طولانی بودن عمر است، این مربوط به خداوندست و ربطی به انسان ندارد.

منابع جهت مطالعه بیشتر:

  • تفسیر نمونه جلد ۲۷، مکارم شیرازی.
  • ره آورد خرد، ترجمه تحف العقول، کمره ی .

[۱] . ثُمَّ لَتُسْئَلُنَّ یَوْمَئِذٍ عَنِ النَّعِیمِ (التکاثر / ۸ .)

[۲] . مکارم شیرازی، ناصر، تفسیر نمونه، ج‏۲۷، ص: ۲۸۱، المکتبه الاسلامیه، طهران، ۱۳۷۴ ش .

[۳] أَلَا وَ إِنَّ أَوَّلَ مَا یَسْأَلَانِکَ عَنْ رَبِّکَ الَّذِی کُنْتَ تَعْبُدُهُ وَ عَنْ نَبِیِّکَ الَّذِی أُرْسِلَ إِلَیْکَ وَ عَنْ دِینِکَ الَّذِی کُنْتَ تَدِینُ بِهِ وَ عَنْ کِتَابِکَ الَّذِی کُنْتَ تَتْلُوهُ وَ عَنْ إِمَامِکَ الَّذِی کُنْتَ تَتَوَلَّاهُ وَ عَنْ عُمُرِکَ فِیمَا أَفْنَیْتَ‏ وَ عَنْ مَالِکَ مِنْ أَیْنَ اکْتَسَبْتَهُ وَ فِیمَا أَنْفَقْتَهُ‏  فَخُذْ حِذْرَکَ وَ انْظُرْ لِنَفْسِکَ وَ أَعِدَّ الْجَوَابَ قَبْلَ الِامْتِحَانِ وَ الْمُسَاءَلَه، ابن شعبه حرانى، حسن بن على، تحف العقول عن آل الرسول صلى الله علیه و آله، ۱جلد، ص۲۴۹، جامعه مدرسین – قم، چاپ: دوم، ۱۴۰۴ / ۱۳۶۳ق.

نـظـرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.