تاثیر جسمانی و روانی روزه بر انسان

تاثیر جسمانی و روانی روزه بر انسان


پوسترهای ماه مبارک رمضان

درباره تأثیر جسمانی و روانی روزه کتاب های مختلفی نوشته شده و روایات متعددی آثار و فوائد روزه را بیان کرده اند. حال به برخی از آن ها اشاره می کنیم و برای مطالعه بیشتر ، کتاب هایی را معرفی می نمایم.
الف) برخی از آثار جسمانی: رسول خدا ـ صلی الله علیه و آله و سلم ـ فرمودند روزه بگیرید تا در صحت و سلامت باشید صوموا تصحّوا. در حدیثی دیگر از ایشان می خوانیم روزه روده ها را تنظیف،گوشت را تلطیف و انسان را از حرارات دوزخ دور نگه می دارد.
روزه سموم فلزی هوا و سموم متابولیک (که بر اثر سوخت و ساز طبیعی بدن به وجود می آیند) را دفع می کند باعث کاهش ابتلاء به سرطان با دفع رسوبات و مواد اضافی موجود در خون، و همچنین رسوبات زاید سایر بافت های بدن می شود و درمان مناسبی برای چاقی است که با درمان آن بسیاری از بیماری های قلبی و عروقی درمان می شود.[۱] روزه باعث ترمیم و پاک سازی خون می شود. سلول های تنبل و باد کرده و بیمار به سرعت دفع و یا ترمیم می شود و سلول های زنده و سالم ساخته می شوند و جایگزین سلول های فرسوده می گردند و شخص احساس جوانی می کند.[۲] در طب قدیم و جدید روزه از اهمیت خاصی برخوردار بوده است. فیثاغورث و سقراط برخی از امراض را با روزه معالجه می کردند و حارث بن کلده طبیب معروف زمان بعثت رسول اکرم ـ صلی الله علیه و آله و سلم ـ روزه را تنها راه معالجه امراض می دانست و ابن سینا فصلی از کتاب قانون را به درمان از راه روزه اختصاص داده است[۳]. امروزه از طرف انجمن عمومی روش طبیعی تندرستی در آمریکا با روزه درمانی (با شیوه خاص خود نه روش اسلامی) برای درمان میگرن، فشار خون، گرسنگی کاذب، عفونت روده بزرگ و زخم معده، عطسه های متوالی، بیماری های پوستی، سنگ صفرا، نازایی، بزرگ شدن غده پروستات، سرماخوردگی کمک می جویند (ر ک: روزه زندگی ات را نجات می دهد).
ب) برخی از آثار روانی روزه: بی تردید ابعاد جسمانی بدن اثر مستقیمی بر بعد روانی ما دارد، وقتی ما از نظر جسمانی سالم باشیم از نظر روانی احساس رضایت، نشاط و سلامت بیشتری داریم. روایات ما روزه را باعث تسکین و آرامش قلب، کاهش اضطراب، شادمانی، تقویت اراده و پایداری، دفع وسوسه، کاهش فشار جنسی می دانند و در آزمایش های متعددی ثابت شده که روزه داری سبب کاهش اضطراب، افسردگی، وسواس و افزایش اعتماد به نفس، احساس ارزشمندی، تشخیص درست هیجان های درونی و کنترل و مدیریت هیجان ها در روابط بین فردی می شود.


[۱] . ر ک: شیخ شجاعی، محمد جواد ، راز روزه، نشر راه بستر، ۱۳۸۴٫
[۲] . ر ک، دکتر هربرت، م شلتون، روزه می تواند زندگی ات را نجات دهد، ترجمه ماشاء اللّه فرخنده، نسل نو اندیش، ۱۳۸۵٫
[۳] . ر ک: نوشته محمد زاده،، خلیل علی، روزه داری مبارزه با بیماری ها و تضمین سلامت، مجله فرهیختگان، شماره ۲۷۴٫

نـظـرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.