اختلاف در روز اول و آخر ماه مبارک رمضان در کلام حضرت علی(ع)

اختلاف در روز اول و آخر ماه مبارک رمضان در کلام حضرت علی(ع)


 

۱۴ قرن از خطبه های امیرمومنان می گذرد و هرچه می گذرد به اعجاز کلام مولی بیشتر پی می بریم. او که خبر از غیب می دهد ، احوال امروز ما را دیده است .
امیرمومنان علی علیه السلام می فرمایند : روزی خواهد امد که فحشا زیاد می شود و محارم هتک می شوند و زنا آشکارا انجام می شود ، غصب اموال ایتام حلال می شود ، ربا خواری رواج می یابد ، کم فروشی باب می شود ، شراب جو حلال می گردد ، رشوه را با نام هدیه پرداخت می کنند ، خیانت در امانت می کنند ، مردان خود را به شکل زنان و زنان خویش را به هیئت مردان در می آورند ، نماز سبک شمرده می شود ، مردم برای غیر از خدا حج به جا می آورند .

وقتی آن روز فرا رسد گاهی هلال روز اول ماه بزرگ تر می شود به نحوی که مردم در دو شب آن را می بینند و گاهی ناپدید می شود به حدی که مردم روز اول ماه را روزه نمی گیرند و روز عید فطر را به نیت روز آخر ماه رمضان روزه دارند.
آگاه باشید ، آگاه باشید زمانی که از خدا غافل شوید مرگ های ناگهانی زیاد می شود به شکلی که مرد روز سالم و سلامت از خواب بیدار می شود ولی شب در قبر می خوابد و یا شب سالم سر بر بالش می گذارد ولی دیگر بیدار نمی شود .
وقتی آن زمان رسید باید انسان قبل نزول بلا وصیت نامه اش را نوشته باشد و واجب است نماز را از ترس فوت نماز در آخر وقتش ،در اول وقتش برپا دارد . هر کس آن زمان را درک کرد شب با وضو به بستر رود و اگر امکان داشت همیشه با وضو باشد این کار را انجام دهد زیرا او همیشه در ترس است و نمی داند که چه زمانی ملک الموت برای قبض روح ، سراغش می آید.
شما را هشدار دادم اگر هوشیار شوید و آگاه نمودم اگر آگاه شوید و پند دادم اگر پند گیرید ، در خلوتگاه ها و غیر آن تقوای الهی پیشه کنید تا مبادا بمیرید مگر این که مسلمان باشید. [خداوند در قرآن کریم می فرماید : کسی که از دینی غیر از اسلام پیروی کند اعمالش پذیرفته نمی شود و او در روز قیامت از زیان کاران است] .
«یأتی على الناس زمان ترتفع فیه الفاحشه ، ولتصنع، وتنتهک فیه المحارم ، ویعلن فیه الزنا، وتُستحلّ فیه أموال الیتامى، ویؤکل الربا، ویُطفّف فی المکائیل والموازین ویُستَحَل الخمر بالنبیذ، والرشوه بالهدیّه ، والخیانه بالأمانه ، ویتشبّه الرجال بالنساء، والنساء بالرجال ، ویستخفّ بحدود الصلاه ، ویحجّ فیه لغیر الله فإذا کان ذلک الزمان انتفخت الأهلّه تارهً حتّى یرى الهلال لیلتین، وخفیت تاره حتّى یفطر شهر رمضان فی أوله ، ویصام العید فی آخره .
فالحذر الحذر حینئذٍ من أخذ الله على غفله ، فإنّ من وراء ذلک موت ذریع یختطف الناس اختطافاً، حتّى أنّ الرجل لیُصبح سالماً ویُمسی دفیناً، ویُمسی حیّاً ویُصبح میّتاً.
فإذا کان ذلک الزمان وجب التقدّم فی الوصیه قبل نزول البَلِیّه، ووجب تقدیم الصلاه فی أوّل وقتها خشیه فوتها فی آخر وقتها، فمن بلغ منکم ذلک الزمان فلا یبیتنّ لیلهً إلّا على طُهر، وإن قدر أن لا یکون فی جمیع أحواله إلّا طاهراً فلیفعل ؛ فإنّه على وَجَلٍ لا یدری متى یأتیه رسول الله لقبض روحه .
وقد حذّرتکم إن حذرتم ، وعرّفتکم إن عرفتم ، ووعّظتکم إن اتّعظتم ، فاتقوا الله فی سرائرکم وعلانیتکم ، ولا تموتُنّ إلّا وأنتم مسلمون، (وَمَن یَبْتَغِ غَیْرَ آلاْسْلاَمِ دِیناً فَلَن یُقْبَلَ مِنْهُ وَهُوَ فِی آلآخِرَهِ مِنَ آلْخَاسِرِینَ ) »آل عمران:۸۵٫
تنها یک نکته باقی می ماند و آن هم این است که آیا مقصود امیرالمومنین علی علیه السلام دنیای امروز ماست یا نه اوضاع بدتر از این هم خواهد شد .

*******************
بحار الانوار: ۹۳/۳۰۳، ح۱۹،

فضائل الاشهر الثلاثه للصدوق: ۹۱، ح۷۰

نـظـرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.