ماجرای پناه بردن گله ی آهو به قبر امیرالمومنین علی(ع)

ماجرای پناه بردن گله ی آهو به قبر امیرالمومنین علی(ع)


پوستر ولادت امام علی ع1

شیخ مفید رضوان اللّه تعالی علی(ع)ه در کتاب ارشادش نقل کرده:
حضرت علی(ع)را شب هنگام و مخفیانه به خاک سپردند، زیرا خوارج و دشمنان آن حضرت، اگر از محلّ دفنِ حضرت اطلاع پیدا می‏کردند ممکن بود کارهای ناشایستی انجام دهند.
نجف اشرف در ابتدا نیزار بود و بعد خشک گردید. قبرستان کوفه نزدیک نجف و قبر امیرالمؤمنین علی(ع) بر فراز یک بلندی قرار داشت ائمه (علی(ع)هم‏السلام)، هر چند وقت یکبار مخفیانه به زیارت امیرمؤمنان علی(ع)می‏رفتند.
تا اینکه امام باقر و امام صادق (ع) قبر آن حضرت را به بعضی از خواص اصحاب خود نشان دادند).
وقتی که حکومت (بنی عبّاس) به هارون الرشید رسید. روزی به کوفه آمده بود و گفت مایلم که امروز به شکار بروم. سگ ‏ها و بازهای شکاری بحرکت در آمدند و به طرف بیابان به راه افتادند.
پس از مدتی به گلّه ‏ای آهو رسیدند. سگ ها بر روی زمین و بازها از هوا به آهوان حمله کردند. آهوها فرار کرده و برفراز تپّه ای رفتند. سگها در تعقیب آنها به تپّه رسیدند امّا در دامان تپه ‏ها ماندند و بالا نرفتند بازها هم از حرکت باز ایستاده و پس از مدّتی باز گشتند.
هارون از این حادثه به شگفت آمد. مدّتی گذشت، آهوان احساس آرامش کردند و از تپه پائین آمدند. هارون دوباره دستور داد که سگها و بازها را آزاد کنند با شروع حمله سگ ها، آهوان دوباره به تپّه پناهنده شدند و سگ ها در دامان تپه ماندند.
هارون بیشتر متعجب شد. فهمید که به مکان عجیبی آمده است دستور داد در آن اطراف بگردند و کسی را که آن مکان را بشناسد پیدا کنند.
پیرمردی را در آن حدود دیدند او را به نزد هارون آوردند. هارون از او پرسید اینجا چه خبر است؟
پیرمرد ابتدا می‏ترسید پاسخ بدهد. پس از اینکه مطمئن شد که خطری در بین نیست گفت: روزی با پدرم به اینجا آمدم. پدرم می‏گفت: حضرت امام صادق (ع) فرمود: قبر آقا علی(ع) امیرالمؤمنین (ع) در اینجاست.
هارون دستور داد که بقعه و زیارتگاهی در آنجا درست کنند (پس از او به مرور ایام دیگران در تعمیر و تکریم آنجا کوشیدند. به ویژه در زمان حکومت آل بویه که شیعه و ایرانی بودند بنای با شکوهی در آنجا ساخته شد و نادرشاه آن را طلاکاری نمود).

علی(ع) ایمان، علی(ع) قرآن، علی(ع) در هر عمل میزان
علی(ع) بر انس و جان شاهد، علی(ع) روز جزا حاسب‏

به خلوتگاه الاّ هو، صراط مستقیم است او
ولای او بُوَد، شرط قبول توبه تائب‏

حریم کعبه همچون جسم بی‏جان بود پیش از این
خدا از نفخه رحمت، دمیدش روح در قالب‏

حریم کعبه پیش از این، که بی‏نام و نشان بودی
ز لوح یا علی(ع) امشب معین شد ورا صاحب‏

امیرالمؤمنین فاروق و صدیق است القابش
نباشد سارق القاب او، جز کافری کاذب‏

علی(ع) پیروز میدانها، علی(ع) شبگرد ویرانها
علی(ع) مافوق انسانها علی(ع) مطلوب هر طالب‏

منبع : کرامات العلویه، علی(ع) میر خلف زاده‏، نشر مهدی یار

نـظـرات

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.