کتاب الکترونیک”التوحید”شیخ صدوق(ره)+دانلود

کتاب الکترونیک”التوحید”شیخ صدوق(ره)+دانلود


کتاب التوحید نوشته شیخ صدوق (ابو جعفر محمد بن علی بن حسین بن بابویه قمی) از چهره‌های برجسته فقها و روات شیعه در قرن چهارم هجری است. این کتاب به «توحید صدوق» یا «توحید ابن بابویه» نیز مشهور است.

موضوع کتاب روایات حضرت رسول خدا، پیرامون توحید و شناخت ذات و صفات و اسماء و افعال خداوند متعال و دیگر مباحث مهم کلامی است. این کتاب در شناخت خداوند متعال و معرفی دیدگاه شیعه دربارهٔ مباحث توحید، کتابی ارزشمند است. کتاب التوحید جامع عقاید اصلی و مهم امامیه‌است و از مهمترین منابع کلام امامیه به شمار می‌رود، شیخ صدوق هر چند در بحث و استدلال بسیار چیره دست بود اما سعی می‌کرد بیشتر از نقل و نصوص دینی بهره گیرد. این کتاب در موضوع توحید به معنای عام آن مشتمل است بر بیان وحدانیت ذات الهی و بیان صفات ثبوتی و سلبی ذاتی و فعلی و نسبت آنها با ذات الهی و حدوث و قدم و نیز قضا و قدر و جبر و تفویض و مسائل و عناوین مرتبط با جبر و اختیار.[۲] مباحث اخیر در دوره‌های بعد زیر عنوان افعال الهی و در حال حاضر عموماً زیر عنوان عدل الهی در کتابهای اعتقادی بحث می‌شود .

کتاب التوحید شامل ۵۸۳ حدیث است که در ۶۷ باب توسط مؤلف تنظیم شده‌اند.[۳] شیخ صدوق در کتاب التوحید احادیثی از پیامبر اسلامصلی الله علیه و آله و سلم و دوازده امام معصوم علیهم السلام آورده‌است.

کتاب التوحید

منابع:

  • کتاب التوحید -الشیخ الصدوق -وفات:۳۸۱ -تصحیح وتعلیق : السید هاشم الحسینی الطهرانی -منشورات جماعه المدرسین فی الحوزه العلمیه فی قم المقدسه
    1. دانشنامهٔ جهان اسلام. مدخل ۲- ۴۰۰۱- حسین هوشنگی۳-همان- صفحه۸.

[aio_button align=”center” animation=”flash” color=”pink” size=”small” icon=”none” text=”دانلود کتاب التوحید شیخ صدوق رحمه الله علیه” target=”_blank” relationship=”dofollow” url=”http://www.14-masoum.com/wp-content/uploads/ketab-altohid.www_.14-masoum.com_.zip”]

نـظـرات

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.