14-masum.com
تارنمای فرهنگی مذهبی سفیـر چهارده معصوم علیه السلام
بازدید: 3097
شماره مطلب:‌ 19146
تاریخ انتشار:‌ ۱۷ مرداد ۱۳۹۴
چاپ

عواقب ترک نماز , در دنیا و آخرت چیست؟

شاید تا به حال در مواجه با برخی اطرافیان خود که قدر نماز را به جا نمی آورند، و ترک نماز…

عواقب ترک نماز, در دنیا و آخرت چیست؟


کسی که نماز نمی خواند همواره مضطرب و نگران است، زیرا دل انسان تنها با نماز و یاد خدا آرام می شود و بی نمازی همواره سر منشأ بیماری های روحی و تشویش و دلهره و ضعیف بودن روح می باشد.


تارک الصلاه

شاید تا به حال در مواجه با برخی اطرافیان خود که قدر نماز را به جا نمی آورند، این سوال بسیار به ذهن شما خطور کرده باشد که تقاص آنهایی که نماز را به جا نمی آورند و این فریضه الهی را سبک می شمارند در دنیا و آخرت چیست؟ همین سوال باعث شد سراغ یکی از کارشناسان مرکز تخصصی نماز، جناب آقای سید حسن موسوی برویم و پاسخ را از ایشان جویا شویم. ایشان با بیان نکاتی در پاسخ این پرسش به خبرنگار قرآن و معارف خبرگزاری شبستان گفت: بر اساس آیات و روایات متعددی که در خصوص نماز و اهتمام به آن وجود دارد، آنچه که در دنیا و آخرت نصیب بی نماز می شود و در آیات و روایات به آن تصریح شده به چند دسته تقسیم می شوند که با بررسی آن ها می توان پی به پاسخ این پرسش برد.

اولین نکته – اینکه بی نماز در دنیا زندگی پرمشقتی دارد و در قیامت کور محشور می شود:

این کارشناس مرکز تخصصی نماز بیان داشت: خدای متعال تصریح نموده هرکس از یاد الهی رویگردان شود زندگی سختی داشته و در قیامت کور محشور می شود چنانچه در آیه ۱۲۴ سوره طه به صراحت در این خصوص می فرماید:« وَ مَنْ أَعْرَضَ عَنْ ذِکْری فَإِنَّ لَهُ مَعیشَهً ضَنْکاً وَ نَحْشُرُهُ یَوْمَ الْقِیامَهِ أَعْمى‏» بدین معنا که « و هر کس از یاد من روى گردان شود، زندگى(سخت و) تنگى خواهد داشت؛ و روز قیامت، او را نابینا محشور مى‏کنیم!»

دومین نکته – بی نماز از یاری خداوند محروم است:

موسوی در توضیح نکته دوم افزود: قدرت نماز گذاران از نماز و خداوند است. کسی که نماز می خواند در هر نمازی به سوره حمد که می رسد با گفتن«ایاک نعبد و ایاک نستعین» در طول نماز های پنج گانه چندین بار ندا می دهد « پروردگارا فقط تو را می پرستیم و فقط از تو یاری می جوییم» از خداوند طلب یاری می جوید اما بی نماز خود را از این یاری محروم می نماید و همین طلب نکردن سبب می گردد ضعیف می ماند.

سومین نکته – بی نماز آرامش روحی ندارد:

وی با بیان اینکه در قرآن تصریح بسیاری بر آرامش بخش بودن نماز شده است گفت: کسی که نماز نمی خواند همواره مضطرب و نگران است، زیرا دل انسان تنها با نماز و یاد خدا آرام می شود، چنانچه خدای متعال در آیه ۱۴ سوره مبارکه طه خطاب به مردم می فرماید: « وَ أَقِمِ الصّ