14-masum.com
تارنمای فرهنگی مذهبی سفیـر چهارده معصوم علیه السلام
بازدید: 1048
شماره مطلب:‌ 19397
تاریخ انتشار:‌ ۳۰ مرداد ۱۳۹۴
چاپ

آیا میدانید قبر دکتر مصدق کجاست؟+عکس

روستا یا قلعه احمدآباد توسط دکتر محمد مصدق بنام پسرش «احمدآباد» تغییر …

آیا میدانید قبر دکتر مصدق کجاست؟+عکس


روستا یا قلعه احمدآباد توسط دکتر محمد مصدق بنام پسرش «احمدآباد» تغییر نام یافت. نام نخستین این روستا، «قارپوزآباد» بود. بنای قلعه در فهرست آثار ملی ایران به شماره ثبت ۲۹۴۳ قرار دارد.
هم اکنون این روستا مرکز دهستان احمد آباد در بخش مرکزی شهرستان نظرآباد، غربی‌ترین شهرستان استان البرز است. اراضی این روستا پیش از این جزء املاک عضدالسلطان پسر مظفرالدین شاه قاجار و شوهر خواهر دکتر مصدق بوده‌است که مصدق آنرا با زمین‌هایی که در اراک داشت تعویض کرد. ساکنان اولیه ی آن خانواده های مافی و وادی خیل بوده اند.
دکتر مصدق مدت مدیدی از دوران انزوای سیاسی خود را در زمان سلطنت رضاشاه پهلوی در این روستا گذراند. پس از کودتای ۲۸ مرداد نیز پس از ۳ سال زندان در زندان لشکر ۲ زرهی ارتش، به احمدآباد تبعید شد و تا آخر عمر در حالت تبعید در آنجا بود.
علیرغم درخواست و وصیت دکتر مصدق برای دفن شدن در «قبرستان ابن‌بابویه»،در کنار شهدای قیام سی تیر، وی در احمدآباد دفن شد. عکاس ایسنا در سفری به این روستا از خانه دکتر مصدق عکاسی کرده است.
خانه مصدق خانه مصدق1 خانه مصدق2 خانه مصدق3 خانه مصدق4 خانه مصدق5 خانه مصدق6 خانه مصدق7 خانه مصدق8 خانه مصدق9 خانه مصدق10 خانه مصدق11 خانه مصدق12 خانه مصدق13 خانه مصدق14 خانه مصدق15