آداب گام به گام زیارت امام رضا (ع) چیست؟

آداب گام به گام زیارت امام رضا (ع) چیست؟


دیدار با هر فردی آداب ویژه‌ای دارد هر چه آن فرد، بزرگ‌تر و شریف‌تر باشد، مسلماً برای دیدارش اهمیت زیادتری قائلیم و آداب بیشتری را رعایت می‌نماییم . امامان معصوم ما علیهم السلام که حجت‌های الهی بر روی زمین هستند، پس از رسول اکرم صلی الله علیه و آله بزرگترین و والاترین مقام و شخصیت عالم هستی به شمار می روند . لذا زیارت و دیدار هر یک از ایشان از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است و آداب مخصوصی دارد که زائر هوشیار و بیدار دل همواره در رعایت هر چه بیشتر و بهتر آنها می‌کوشد مانند :

۱- با طهارت ( وضو ) بودن ودر صورت امکان غسل زیارت کردن .

۲- پوشیدن جامه ‌های پاکیزه و نو

۳- خوشبو نمودن خود ( درغیر زیارت امام حسین علیه السلام)

۴- ترک کلام بیهوده و لغو و پرهیز از مخاصمه و مجادله با دیگران .

۵- کوتاه برداشتن قدم‌ها و با خضوع و خشوع راه رفتن .

۶- گفتن تکبیر و تحمید و تسبیح و صلوات و لعن دشمنان .

۷- خواندن اذن دخول هنگام ورود به حرم.

یعنی هنگام ورود به حریم مقدس و مرقد مطهر ایشان، ابتدا بایستیم و اجازه بگیریم و چنین بخوانیم :

« اللهم إنی وقفت علی باب من أبواب بیوت نبیک صواتک علیه و آله و قد منعت الناس أن یدخلوا إلا بإذنه فقلت یا أیها الذین آمنوا لاتدخلوا بیوت النبی إلا أن یؤذن لکم أللهم إنی أعتقد حرمه صاحب هذاالمشهد الشریف فی غیبته کما أعتقدها فی حضرته وأعلم أن رسولک و خلفائک علیهم السلام أحیاء عندک یرزقون، یرون مقامی و یسمعون کلامی و یردون سلامی و أنک حجبت عن سمعی کلامهم و فتحت باب فهمی بلذیذ مناجاتهم و إنی استاذنک یا رب اولاًو و استاذن رسولک صلی الله علیه و آله ثانیاً واستاذن خلیفتک الامام المفروض ( المفترض ) علی طاعته ( علی بن موسی الرضا علیه السلام ) و الملائکه الموکلین بهذه البقعه المبارکه ثالثاً أدخل یا رسول الله ءأدخل یا حجه الله أدخل یا ملائکه الله المقربین المقیمین فی هذا المشهد ؟ فاذن لی یا مولای فی الدخول أفضل ما اذنت لاحد فی اولیائک فان لم اکن أهلالذالک فانت أهل لذلک »

« پروردگارا، من بر درگاه محترمی ایستاده‌ام از درهای سرای پیغمبر تو که درود تو بر او و بر آل طاهرینش باد، و تو خلق را از ورود در آن سرای بدون اذن منع کردی و فرمودی از اهل ایمان شما در خانه‌های پیغمبر بی‌اجازه داخل نشوید .

پروردگاراً من به حرمت صاحب این خانه و این مشهد و حرم شریف در غیب و مماتش معتقدم، چنانکه در حضور و حیات او اعتقاد دارم ؛ والبته می‌دانم که پیغمبر تو و جانشینانش همه نزد تو زنده‌اند و روزی می‌خورند و مقام مرا نزد قبر مطهر خود می‌بینند و سلام مرا شنیده و پاسخ می‌دهند و اکنون تو بر گوش من پرده افکنده‌ای که سخن آنان را نشنوم ،اما در لطف خویش به رویم گشودی، تا از راز و نیاز به آنها لذت برم.

نخست خدایا، من از تو اذن می‌طلبم، سپس اجازه می‌گیرم از رسول تو که درود خدا بر او و بر آلش باد، و از جانشین پیغمبرت، همان امامی که اطاعتش بر من واجب است یعنی حضرت علی بن موسی الرضا، و همچنین از فرشتگانی که بر این بقعه مبارک موکلند و مقیم این حرم شریفند، رخصت می طلبم .

ای رسول خدا، آیا وارد شوم ؟ ای حجت خدا آیا داخل گردم ؟ و ای فرشتگان مقرب که در این حرم هستید آیا وارد شوم ؟

پس اینک رخصتم ده ای رسول من، که به این حرم وارد شوم، بهترین رخصتی که به برخی از اولیا و دوستانت دادی، که اگر من لایق نیستم، تو لایق آنی .

آنگاه آستانه‌ی در را ببوسیم و در حین ورود بگوییم :

بسم الله و بالله و فی سبیل الله و علی مله رسول الله صلی الله علیه و آله اللهم اغفرلی و ارحمنی و تب علی إنک أنت التواب الرحیم .

۸- خواندن زیارت مأثوره ،‌مانند زیارت مخصومه، امین الله ، جامعه کبیره. از جمله زیارت مخصوصه‌ی آن حضرت زیارت زیر است که کوتاه‌ترین آن‌هاست :

« اللهم صل علی علی بن موسی الرضا المرتضی الامام التقی النقی و حجتک علی من فوق الأرض و من تحت الثری، الصدیق الشهید، صلوه کثیره تامه زاکیه متواصله متواتره مترادفه کأفضل ما صلیت علی أحد من أولیائک .»

۹- پشت به قبله و رو به قبر مطهر زیارت خواندن و پس ازآن به بالای سر مطهر رفتن و ایستادن ودعا کردن به طوری که قبر مطهر در رو قرار گیرد .

۱۰- توبه و استغفار پس از زیارت .

۱۱- فرستادن لعن و نفرین زیاد بر دشمنان و قاتلان اهل بیت علیهم السلام.

۱۲-خواندن دو رکعت نماز پس از زیارت به قصد رجاء و اهداء ثواب آن به امام علیه السلام.

۱۳- تلاوت قرآن و هدیه نمودن ثواب آن به روح مقدس امام علیه السلام.

۱۴- بلند نکردن صدا به هنگام زیارت و رعایت حال سایر زوار .

۱۵- انجام زیارت به نیابت از کسانی که بر گردن ما حق دارند، مانند پدر و مادر و مربیان، و از همه مهمتر به نیات از ولی نعمتان، امام زمان عجل الله تعالی و فرجه الشریف .

مهمترین دعا را در بهترین موقت برگزینیم .

حضور در مکانی شریف، پس از زیارت ولیی از اولیای خدا به خصوص اگر در زمان شریفی هم باشد، مانند سحرها ،‌یا شب‌های جمعه از ابتدای شب تا سحر ،‌یا ماه‌ها و روزهای مخصوص زیارتی مانند : ماه ذی القعده و روز بیست و سوم و بیست و پنجم آن ماه بر شرافت آن می افزاید و شرایط را برای استجابت هر گونه دعایی مهیاتر می سازد حال اگر این دعاها همان دعاهایی باشد که از زبان خود آن بزرگواران بیان شده، قطعاً در جلب نظر پروردگار مفیدتر و موثرتر است .

در این موقعیت، اگر بهترین دعا را هم برگزینیم. چه سعادتی نصیب ما گشته است ! راستی به نظر شما بهترین دعا چه دعایی باید باشد ؟

لطفا نظر خود را جهت انعکاس درج بفرمائید.

منبع:عاشورا

نـظـرات

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.