آیا می دانید چرا هر رکعت نماز دو سجده دارد ؟

آیا می دانید چرا هر رکعت نماز دو سجده دارد ؟


نماز جماعت

امیرالمؤمنین امام على(علیه السلام) از فلسفه سجده اول سؤال شد، حضرت فرمود: سجده اول به این معنا است که خدایا اصل ما از خاک است. و معناى سربرداشتن از سجده این است که خدایا ما را از خاک خارج کردى. و معناى سجده دوم، این است که خدایا دو باره ما را به خاک برمى گردانى. و سربرداشتن از سجده دوم به معناى این است که خدایا یک بار دیگر در قیامت از خاک بیرونمان خواهى آورد.

از امام علی (ع) در مورد معنای سجده گفت یعنی از جمله به معنی من از گرد و غبار ایجاد و بالا بردن راس ک سجده معنی که من و سجده دوم و من را دوباره و بالا بردن راس ک از سجده دوم و من از آنها در زمان های دیگر »به ارمغان آورد
علل الشرایع، شیخ صدوق، ج ۱، ص ۲۶۲
هر دو مجلس، محمد باقر، چراغ ملوان، ۸۲ ج، ص ۱۳۹
از امام صادق(علیه السلام) در پاسخ به همین پرسش، نقل شده است که فرمودند: نماز عبارت است از رکوع و سجود و تفاوتى میان این دو نیست؛ لکن چون رکوع عمل شخص ایستاده و سجده عمل شخص نشسته مى باشد و نماز نشسته نصف نماز ایستاده است؛ از این رو مى بایست عمل نشسته دو چندان شود تا با عمل ایستاده برابر گردد؛ لذا سجده تکرار مى شود تا با تعداد رکوع برابر شود.
علل الشرایع، شیخ صدوق، ج ۱، ص ۲۶۲٫
در روایتی که از امام رضا(علیه السلام) نقل شده است آن حضرت در بیان این که چرا هر رکعتی یک رکوع و چرا دو سجده دارد؟ فرموده اند: “لأن الرکوع من فعل القیام و السجود من فعل القعود و صلاه القاعد علی النصف من صلاه القائم فضوعف السجود لیستوی بالرکوع فلایکون بینهما تفاوت لأن الصلوه إنّما هی رکوع و سجود” یعنی زیرا رکوع از افعال قیام است و سجده از افعال نشسته؛ نماز شکسته برابر با نصف نماز ایستاده است(همان گونه که در نوافل و یا نمازهای احتیاط این چنین است) پس سجده دو برابر رکوع شد تا با آن برابر شود و میان آنها (در فضیلت) تفاوتی نباشد؛ زیرا نماز رکوع و سجود است.
(چشم اخبار رضایت، ج ۲، ص ۱۰۸)

نـظـرات

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.