اگر آن قدر بنالی که رگ گردنت قطع شود، اجابتت نخواهم کرد!

اگر آن قدر بنالی که رگ گردنت قطع شود، اجابتت نخواهم کرد!


عبادت

مردی خدمت امام صادق (علیه السلام) عرض کرد: در میان مخالفین شما که ولایت شما را قبول ندارند، افرادی هستند که بسیار خوبند، صادق و امینند ، اهل عبادت و خضوع و خشوعند ، آیا اینها از اعمالشان بهره ای نمیبرند؟
امام قصه ای برای او نقل کردند و فرمودند:
در بنی اسرائیل مردی عابد و زاهد بود، مشکلی برایش پیش آمد. چهل شبانه روز مشغول عبادت شد و از خدا تقاضای حل مشکل کرد و نتیجه ای نگرفت!
خدمت حضرت عیسی (علیه السلام) آمد که نبی و ولی زمان بود. گفت: آقا عجیب است! من چهل شبانه روز عبادت کردم و خدا خدا گفتم ولی مشکلم حل نشد! از شما تقاضامندم دعایی درباره من بفرمایید تا مشکل من حل شود و بفهمم گیر کار من در کجاست و سر بی اعتنایی خدا نسبت به دعای من چیست؟
حضرت عیسی (علیه السلام) نمازی خواند و دست به دعا برداشت. خطاب آمد به این مرد بگو: از آن دری که من باز کرده ام رو به من نمی آیی! من نبوت و ولایت عیسی (علیه السلام) را، راه بندگی بندگان خود قرار داده ام و تو از راه دیگر می روی و هرگز به هدف نمی رسی! اگر آن قدر بنالی که رگ گردنت قطع شود، اجابتت نخواهم کرد.
حضرت عیسی (علیه السلام) رو به او کرد و گفت: مگر تو در نبوت من شک داری؟ او شرمنده شد و گفت: بله، تاکنون در نبوت شما تردید داشتم و اینک توبه کردم و ایمان آوردم.
امام صادق (علیه السلام) پس از نقل این قصه فرمود:
«کذلک عن اهل البیت لایقبل الله عمل عبد و هو یشک فینا»
ولایت اهل بیت نیز چنین است.
عبادت هیچ عبادت کننده ای مقبول درگاه خدا نخواهد شد مگر اینکه از در ولایت ما وارد گشته و با هدایت ما رو به خدا برود و شک و تردید در امر ولایت ما نداشته باشد .
بحارالانوار، ج۲۷، ص۱۹۱

نـظـرات

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.