آیا می دانید سند پیاده روی اربعین به سمت کربلا از کجاست؟

آیا می دانید سند پیاده روی اربعین به سمت کربلا از کجاست؟


%d8%a7%d8%b1%d8%a8%d8%b9%db%8c%d9%86

همواره آیین ها و ادیان مختلف با هدف همبستگی میان پیروان و هویت بخشی به جریان اجتماعی خود، ایامی را در سال مشخص کرده و پیروان خویش را ملزم به شرکت در این اجتماعات می کنند.
یکی از پیامدهای اینگونه تجمعات، نمود جهانی و به نوعی تبلیغ آن جریان اجتماعی است که معمولا در جامعه  جهانی  تاثیر گذار است
بنا به فرموده امام حسن عسکری(علیه السلام)؛یکی از نشانه های مؤمن که در این روایت مقصود شیعه است زیارت سیدالشهدا(علیه السلام) در روز اربعین می باشد.

[بحار الانوار،علامه مجلسی،ج۹۸،ص۳۴۸]

زیارتی که با پای پیاده رفتنِ آن هم «موضوعیت» دارد. چرا که امام صادق(علیه السلام) به یکی از دوستان خود می ‌فرماید: قبر امام حسین (علیه السلام) را زیارت کن و ترک مکن. پرسیدم: ثواب کسى که آن حضرت را زیارت کند چیست؟ حضرت فرمود: کسى که با پای پیاده به زیارت امام حسین (علیه السلام) برود خداوند به هر قدمى که بر مى ‏دارد یک حسنه برایش نوشته و یک گناه از او محو مى ‏فرماید و یک درجه مرتبه‏ اش را بالا مى ‏برد.

[ کامل الزیارات،ابن قولویه،ص۱۳۴]

ایشان در جای دیگری می فرمایند: کسی که به قصد زیارت امام حسین (علیه السلام) از منزلش خارج شود اگر پیاده باشد، خداوند بابت هر قدمی که برای زیارت اباعبدالله الحسین (علیه السلام) بر می ‌دارد، یک حسنه می نویسد و یک سیئه از او محو می ‌کند. وقتی که به حرم می ‌رسد، خداوند او را جزء صالحین برگزیده می ‌نویسد.
وقتی مناسک او تمام شد، خداوند نام او را جزء فائزین می‌نویسد.
وقتی می ‌خواهد بازگردد یک فرشتۀ الهی در مقابل او قرار میگیرد و می ‌گوید: رسول خدا (صل الله علیه وآله و سلم) به شما سلام می ‌رساند، و پیغام می ‌دهد (مژده می ‌دهد): عملت را از سر بگیر که تمام گناهان گذشته‌ات بخشیده شده است.

منبع:[ کامل الزیارات،ابن قولویه،ص ۱۳۲]

منبع : میزان

نـظـرات

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.