پا فِشاری شیخ انصاری از أشهد أنّ علیّاً ولیّ الله در اذان

پا فِشاری شیخ انصاری از أشهد أنّ علیّاً ولیّ الله در اذان


مسئله ذکر شهادت ثالثه (اشهد انّ علیاً ولى اللّه‏) در اذان نیز یکى از شعائر بزرگ مذهبى ما است که شخصیتى چون مرحوم آیت اللّه‏ العظمى حکیم، در شرح مشهورش بر کتاب عروه الوثقى، آن را به عنوان ثانوى (یعنى از باب اینکه جنبه نماد و کیان تشیع را به خود گرفته) واجب مى‏ داند.
در مورد مرحوم شیخ انصارى، استاد فقیهان، نیز نوشته‏ اند که: زمانى که والى بغداد مؤذّن هاى شیعه را از گفتن کلمه (اشهد انّ علیّاً ولىّ اللّه‏) در روى گلدسته‏ هاى مساجد منع کرد و شیخ از این امر مطلع گردید، به طلاّب فرمود :
بار و بُنِه سفر را آماده کنید تا به جایى رویم که  توانیم اعمال مذهبى خود را آزادانه انجام دهیم.
با پخش خبر مهاجرت شیخ انصارى از نجف در بین مردم، نجفی ها همگى دست از کار کشیدند و گفتند ما هم با شیخ از عراق بیرون خواهیم رفت! این جریان هنگامه‏ اى در نجف برپا کرد.
سلطان عثمانى از کار حاکم بغداد ناراحت گردید و به احضار و تعویض وى امر کرد و بدین ترتیب، اوضاع شهر نجف دوباره آرام شد.
به شیخ عرض کردند که شهادت بر ولایت امیرالمؤمنین علیه السلام جزء اذان نیست، چرا جناب عالى در این موضوع این قدر پافشارى کردید؟!
فرمود : اگر در این مورد ساکت مى‏ ماندم، ممکن بود فرمانروایان ناصبىِ دولت عثمانى تحمیلات دیگری بر ما روا دارند که عاقبت بدى داشته باشد.

منبع: کتاب تراز سیاست، استاد منذر به نقل از  زندگینامه استاد الفقهاء شیخ انصارى قدّس سرّه، ضیاءالدین سبط الشیخ، ص ۱۲۷
به قلم مورخ شهیر، استاد منذر

نـظـرات

 • مهدی گفت:

  سلام
  ممنون از مطالب سودمند و تلنگرهای بجایی که در این آشفته بازار مجازی,کمی روح آدمی را به سمت و سوی تعالی و شکوفایی میکشاند.
  یک اشتباه نگارشی در عنوان نوشته تان به چشم میخورد.با واژه “پافشاری” بهتر است حرف اضافه “بر” بیاید نه “از”… آوردن از بشتر به معنی خودداری و پرهیز کردن است

  با سپاس

 • پاسخی بگذارید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.