آیا می دانید چرا به حضرت زهرا (س) امّ اَبیها می گویند؟

آیا می دانید چرا به حضرت زهرا (س) امّ اَبیها می گویند؟


ام ابیها یعنی مادر و دلسوز پدر
کنیه‏ ای است، که حضرت رسول اکرم (صلی الله علیه و آله و سلم)  آن را به دختر گرامی خود داد. چرا که پیامبر (صلی الله علیه و آله و سلم) در خردسالی مادر را از دست داد و سراسر عمر عزیزش را به سختی گذراند و پیوسته مورد آزار مشرکان بود، یا در جنگ ها به این سو و آن سو می‏ رفت و دشواری تحمل می‏ کرد. پس از تولد دختر عزیزش فاطمه، با این که وی کودکی بیش نبود، همواره چون پروانه به گرد شمع، از پدر جدا نمی‏ شد. در رفع اندوه او آن چه می ‏توانست می ‏کوشید. از پدر دلجویی می‏ کرد. اگر آن بزرگوار در جنگی آسیب می ‏دید، فاطمه (سلام الله علیها) بود، که بر زخم و رنج پدر مرهم می‏ نهاد و بر آرامش و سلامت جانش اصرار داشت. چون رسول خدا (صلی الله علیه و آله و سلم) دلسوزی وی را می ‏دید، اشک می‏ ریخت و می‏ فرمود: او مادر پدرش است.(۱) این کنیه را شیعه و سنی نقل کرده (۲) و در معنای آن وجوهی بیان نموده ‏اند. در میان معانی آن شاید بهترین وجه این باشد که : “ام‏” در لغت‏ به معنی مقصود و هدف نیز آمده است و چون فاطمه ثمره درخت نبوت و حاصل عمر حضرت ختمی مرتبت‏ بود، او را ام ابیها گفتند.(۳)

پی نوشت :
۱٫ شیخ عبد الله بحرانی، ‏عوالم العلوم و المعارف (مستدرک حضرت زهرا تا امام جواد)، قم، ‏مؤسسه امام مهدی، چ اوّل، ‏۱۴۱۳ق، ج۱۱، ص۸۹٫ (نرم افزار سیره معصومان)
۲٫ ابن اثیر، أسد الغابه فی معرفه الصحابه، بیروت، دار الفکر، ۱۴۰۹ق، ج۶، ص۲۲۰؛ ابن حجر عسقلانی، الإصابه، تحقیق عادل احمد عبد الموجود و علی محمد معوض، بیروت، دارالکتب العلمیه، چ اول، ۱۴۱۵ق، ج۸، ص۲۶۲؛ ابن عبدالبر، الاستیعاب فی معرفه الأصحاب، تحقیق علی محمد البجاوی، بیروت، دار الجیل، چ أول، ۱۴۱۲ق، ج۴، ص۱۸۹۹٫ (نرم افزار نورالسیره)
۳٫ سید هاشم رسولی محلاتی، زندگانی حضرت فاطمه زهرا(سلام الله علیها) و دختران آن حضرت‏، تهران، دفتر نشر فرهنگ اسلامی، ص‏۱۴ و۱۵٫

نـظـرات

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.