نمایی از مسجدالحرام در چند سال آینده

 نمایی از مسجدالحرام در چند سال آینده

بر اساس طرح جدید توسعه بیت الله الحرام قرار است میزان گنجایش نمازگزاران در مسجد الحرام از ۶۰۰ هزار نفر به یک میلیون و ۶۰۰ هزار نفر افزایش پیدا کند.
به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی حج، در تصویر زیر طرح توسعه مسجدالحرام را به طو ۳۲۰ هزار متر مربع مشاهده می‌کنید که البته این طرح نهایی نیست بلکه قسمت شمالی و شمال شرق است که کاملا مانند بشقابی گرد دور تا دور مسجدالحرام چنین می‌شود.مسجدالحرام فعلی در توسعه زمان ملک فهد به ۳۶۶ هزار و ۱۶۸ متر رسید که در توسعه کنونی در زمان ملک عبدالله ۳۳۲ هزار متر به آن اضافه می‌شود و مسعی در توسعه اول و دوم به ۲۹ هزار متر و در زمان ملک عبدالله به ۸۲ هزار متر افزایش یافت.

مجموع زیربنای مسجد و صحن‌های اطراف پس از طرح توسعه ملک عبدالله به ۶۹۸ هزار و ۱۶۸ متر می‌رسد.

لازم به یادآوری است مجموع زیربنای حرم مطهر امام رضا علیه‌السلام یک میلیون متر مکعب است که ۳۰۰ هزار متر از مسجدالحرام بزرگ‌تر می‌باشد.

البته بر اساس اطلاعات کسب شده از معاونت ریاست کل امور مسجدالحرام دکتر بن ناصر الخزیم و بر اساس طرح جدید توسعه بیت الله الحرام قرار است میزان گنجایش نمازگزاران در مسجد الحرام از ۶۰۰ هزار نفر به یک میلیون و ۶۰۰ هزار نفر افزایش پیدا کند.

در این طرح حدودا یک میلیون و صد و پنجاه هزار متر مربع به مساحت مسجد الحرام افزوده می‌شود.

دو ماکت جدید از طرح توسعه مسجدالحرام و حرم شریف پیامبر (ص) در موزه حرمین شریفین در مکه مکرمه به نمایش گذاشته شده است که بر اساس این دو ماکت و توضیحاتی که از طریق صفحات نمایشی نصب شده در کنار این ماکت‌ها، پس از ارائه طرح‌های مختلف، یک طرح به تصویب رسیده که هم اکنون در حال اجرا بوده و ماکت آن همین ماکت موجود می‌باشد که برای عموم به نمایش در آمده است.

بقیه تصاویر و طرح‌هایی که برای گسترش مسجد الحرام ارائه می‌شود صرفا طرح‌هایی است که طراحان و مهندسان ارائه کرده اما به تصویب ریاست کل امور مسجد الحرام نرسیده و قرار است که فقط همین طرح در توسعه جدید اجرا شود.

◀▶

برچسب ها :

نـظـرات

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.