مصاحبه ی دهیارروستای ایراج با مرکزصداوسیمای اصفهان

آدرس روستای ایراج: اصفهان-نایین- خوروبیابانک -روستای ایراج

روستای ایراج یک روستای زیبا با ۳۳ چشمه در دل کویر با جاذبه های توریستی است این روستا یک روستای منحصر به فرد از نظر جذب و حمایت از سرمایه گذاران است.

فاصله تا اصفهان ۳۶۰ کیلومتر.

فاصله تا نایین ۲۲۰ کیلومتر.

فاصله تا خوروبیابانک ۵۴ کیلومتر.

کویر مرکزی ایران که به دشت کویر موسوم است ‏‌در بخش شمال فلات ایران قرار دارد . این چاله زمین شناسی از خشک ترین نواحی ایران است بزرگترین بیابان بسته محصور در خشکی کره زمین به شمار می رود .اگر زمین کویر سوزان است ‏آسمان نیلگون وپرستاره ای دارد‏‏،که سرا پرده ملکوت خداست .

نگریستن به آسمان،ناظرین را به اندیشیدن وسیر آفاقی وا می دارد که پختگی فکری‏، رشدعقلی وشکوفایی اندیشه ها واستعدادها،ارمغان آن است.مهتاب کویرمهربان است وآرامش بخش، افق گسترده کویرکه نه فرازی دارد ونه نشیبی، ‏‌انسانهایی گشاده رو ،مهربان ومهمان نوازی را بار آ ورده است.

ازایراج در متون جغرافیایی قرن پنجم با نام ارابه یاد شده است و گویش قدیمی و محلی ارا نام دارد. این روستا در ۳۰ کیلومتری جنوب خور در ۵۴درجه و۴۷دقیقه طول شرقی و۳۳درجه و۲۷ دقیقه عرضی شمالی قرار دارد . منبع آب روستا از ۳۳ چشمه تامین می شود .

حال با توجه با اینکه قدمت این منطقه به زمان هخامنشینیان برمی گردد ،می توان از غاری کوچک در ایراج نام برد به نام (چونمادو) که در گویش محلی (چون) به معنی سوراخ و غار ،و برای کلمه (مادو) در گویش محلی معنی خاصی نمی توان پیدا کرد، و چون در این گویش به تمامی اسم ها (و) اضافه می کنند وجود این غار باید از زمان مادها که قبل ازهخامنشینیان بود ه اند باشد . در ادوار مختلف مردم روستا از این غار به عنوان پناهگا ه استفاده می نمودند.

همچنین نامی قدیمی در گویش محلی وجود داردکه به ارا معروف است. این نام باید یک نام زرتشتی باشد .وجود گورستانهای گبری که تاچندی قبل وجود داشت وبه مزارگبرها معروف بود حکایت از زرتشتی بودن اهالی داشته است. و همین آثار وگویش ها حاکی از قدمت این روستا می باشد، و به عهد ساسانیان برمی گرددکه دین رسمی ایرانیان زرتشتی بوده است.

[aio_button align=”center” animation=”flash” color=”pink” size=”small” icon=”film” text=”دانلود” relationship=”dofollow” url=”http://www.14-masoum.com/wp-content/uploads/2014/05/Iraj.flv”]

برچسب ها :

نـظـرات

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.