آیا می دانید امام جعفرصادق (ع) به حال چه کسانی غبطه می خورند؟

خوشا به حال شیعیان قائم ما که در زمان غیبتش منتظر ظهور او باشند و در هنگام ظهورش فرمانبردار از او، آنان اولیای خدا هستند نه ترسی برایشان هست و نه اندوهگین شوند.

بنابر روایات رسیده به ما افضل اعمال عصر غیبت انتظار فرج برای ظهور حضرت ولی عصر (علیه السلام) است از این رو به گوشه ای از برکات این انتظار اشاره می‌شود.
در فضیلت انتظار و ثواب منتظر همین بس که حضرت سیدالساجدین (علیه السلام) درد عای عرفه بر منتظران درود فرستاده و برای آنان دعا می‌کنند.
در کمال الدین از حضرت ابی عبدالله امام صادق (علیه السلام) آمده که فرمودند: هر کس از شما در حال انتظار بمیرد همچون کسی است که در خیمه قائم (علیه السلام) بوده باشد.
از حضرت ابوالحسن الرضا (علیه السلام) آمده که فرمودند: چقدر خوب است صبر و انتظار فرج آیا نشنیده ای فرموده خدای عزوجل را که «وَارْتَقِبُواْ إِنِّی مَعَکُمْ رَقِیبٌ» (هود، ۹۳) و چشم به راه باشید که من با شما چشم به راهم.
در بصائرالدرجات به سند خود از حضرت امام صادق (علیه السلام) آورده که فرمودند: امیرمومنان (علیه السلام) به سوی صفین می‌رفتند تا اینکه از رود فرات عبور کردند و به نزدیکی کوه سرزمین صفین رسید که هنگام نماز مغرب شد مدنی در اندیشه فرو رفتند و سپس وضو گرفتند و اذان گفتند و چون از اذان گفتن فراغت یافتند کوه شکافته شد و سرو و صورتی سپید نمودار شد و گفت: سلام بر تو ای امیرمومنین و رحمت و برکات خداوند بر تو باد، خوش امدی ای جانشین پیغمبران و پیشوای روسفیدان و عزیزترین چیزی که به مردم رسیده و ای نایل آمده به ثواب صدیقین و ای سید اوصیاء. امیرالمومنین (علیه السلام) به او فرمودند: بر تو نیز سلام باد ای برادرم شمعون جانشین عیسی بن مریم روح القدس، حال تو چگونه است؟ گفت: خیر است خدای بر تو رحمت آرد، من منتظر حضرت روح الله هستم که از آسمان فرود آید پس هیچ کس را نمی‌شناسم که در راه خدا بیشتر از تو دچار بلا گشته و فردای قیامت ثوابش فزون‌تر و مقامش برتر از تو باشد.
جهت شاهد آوردن این روایت دلالت دارد بر منتظر بودن جناب شمعون نسبت به این ظهور مبارک و بامیمنت.
خوشا به حال شیعیان قائم (علیه السلام)
حضرت ابی عبدالله امام صادق (علیه السلام) می‌فرمایند: «خوشا به حال شیعیان قائم ما که در زمان غیبتش منتظر ظهور او باشند و در هنگام ظهورش فرمانبردار از او، آنان اولیای خدا هستند نه ترسی برایشان هست و نه اندوهگین شوند.»
در کتاب غیبت شیخ طوسی به نقل از کتاب غیبت فضل بن شاذان به سند خود از مفضل بن عمر آورده که گفت: حضرت قائم (علیه السلام) را یاد کردیم و کسانی که از هم کیشانمان در حال انتظار او مردند، پس حضرت ابوعبدالله امام صادق (ع) به ما فرمودند: هر گاه قیام کند نزد مومن داخل قبر خواهند آمد و به او گفته می‌شود: ای فلان همانا که صاحب تو ظهور کرد پس اگر می‌خواهی به او ملحق شوی، ملحق شو و اگر بخواهی در گرامیداشت پروردگارت بمانی بما.
و در بحار از حضرت امیرالمومنین (علیه السلام) آمده که فرمودند: منتظر فرج باشید و از رحمت خدا ناامید نشوید به درستی که خوشایندترین اعمال نزد خداوند عزوجل انتظار فرج است.
و از آن حضرت (علیه السلام) است که فرمودند: عمل کننده به امر ما فردا در حضیره القدس (درجه عالیه بهشت) با ما خواهد بود و منتظر امر ما همچون غوطه ور شده به خونش در راه خدا می‌باشد.
و در اصول کافی به سند خود از حضرت ابوجعفر باقر (علیه السلام) آورده که فرمودند: زیان ندیده است کسی که در حال انتظار امر ما بمیرد آنکه در خیمه حضرت مهدی (علیه السلام) با سپاهیان او نمرده است.
منابع:
۱- مکیال المکارم، ج ۲
۲- بحارالانوار، ج ۵۲
۳- کمال الدین، ج ۲
۴- اصول کافی، ج ۱

منبع: قدس آنلاین

برچسب ها :

نـظـرات

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.