آیا می دانیدامن ترین شهر در آخرالزمان کجاست و باید به کجا پناه برد؟

به زودی کوفه از مؤمنین خالی می شود و علم مخفی می شود از آن همان گونه که مار در سوراخ خود مخفی می شود. سپس ظاهر می شود علم به شهری که به آن قم می گویند و معدن علم و فضل می شود.
مرحوم حاج شیخ عباس قمی(صاحب مفاتیح الجنان) در کتاب سفینه البحار(ج۷، ذیل حرف ق) به نکاتی پیرامون قم و ویژگی های آن پرداخته و به روایاتی اشاره کرده است که به امن بودن این منطقه توجه شده است. از امام صادق(علیه السلام) روایت شده است: اگر مصیبت بر شما وارد شد، بر شما باد به قم که آنجا مأمن فاطمیون است.

شاید ویژگی های ذیل باعث شده است که شهر مقدس قم دارای چنین جایگاهی باشد:
الف. مدفن کریمه اهل بیت حضرت فاطمه معصومه(سلام الله علیها)؛
ب. مدفن بسیاری از علما و فقها و اولیای بزرگ الهی؛
ج. لقب قم از پیامبر گرامی(صلی الله علیه و آله) اخذ شده است که در شب معراج با دیدن شیطان در این سرزمین با لفظ قم او را از اینجا راند.
د. شهر اهل بیت(علیهم السلام) است با توجه به ولایت مداری مردم این سرزمین از امام صادق(ع) نقل شده است: برای ما اهل بیت حرمی است که آن شهر قم است. (سفینه البحار).
هـ. قم مرکز علم اهل بیت و صدور آن به عالم است. از امام صادق(علیه السلام) نقل شده است: به زودی کوفه از مؤمنین خالی می شود و جمع می شود(مخفی می شود) علم از آن همانگونه که مار در سوراخ خود مخفی می شود، سپس ظاهر می شود علم به شهری که به آن قم می گویند و می گردد معدن علم و فضل.(سفینه البحار).
و. اهالی قم هنگام ظهور، همراهان و یاوران امام مهدی(علیه السلام) هستند. از امام صادق(علیه السلام) نقل شده است: قم را قم نامیدند زیرا اهل آن با قائم آل محمد(علیه السلام) جمع می شوند و با او قیام می کنند و بر او استقامت و پایداری می ورزند و او را یاری و نصرت می کنند.(سفینه البحار).
ز. یکی از درهای بهشت برای اهل قم است. از امام رضا(علیه السلام) نقل شده است: برای بهشت هشت در است و یکی از آنها برای اهل قم است، پس خوشا به حال آنها، پس خوشا به حال آنها، پس خوشا به حال آنها.
هرچند همه ویژگی ها در جای خود بسیار مهم و ارزشمند است، اما نکته پنجم جایگاه خاصی دارد، زیرا منادی کامل و واقعی دین اسلام در دوران سخت و سنگین غیبت و صدور آن به جهان و آشنا کردن مردم با حقیقت دین، حوزه علمیه قم است و خداوند و امام عصر(علیه السلام) این ندا و دعوت گر را رها نمی کند. با صدور دین و معارف مهدویت است که مردم آمادگی بیشتر برای ظهور پیدا می کنند.

برچسب ها :

نـظـرات

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.