آیا می دانید پاداش چشم پوشی ازعیوب مومن چیست؟

ضد عیب‌جوئی، عیب‌ پوشی است که بزرگترین شاخه ‌ای از خیرخواهی است و در فضیلت و شرافت پرده ‌پوشی همین بس است که یکی از صفات آفریدگار جهان «ستّار» است.
پیامبر خدا(ص) درباره پاداش کسی که رسوایی مؤمنی را بپوشاند، فرمودند: “هر کس رسوایی مؤمنی را بپوشاند، چنان است که دختر زنده به گوری را از گورش نجات دهد.”(۱)
ایشان درباره اینکه عیب‌ پوشی چه بهره اخروی دارد؟ می ‌فرمایند: “هرکه از برادر خود گناهی بداند و آن را بپوشاند، خداوند در روز قیامت گناهان او را بپوشاند.”(۲)
امام باقر(ع) نیز به این سوال پاسخ دادند که عیب پوشی مؤمن برای مؤمن تا چه اندازه است؟ ایشان فرمودند:”مؤمن در برابر مؤمن وظیفه دارد که ۷۰ گناه بزرگ او را بپوشاند.(۳)
اهمیت و ارزش این عمل آنقدر بالاست که از رسول مکرم اسلام وارد شده است که: “در قیامت بنده ‌ای را می‌ آورند که گریزان است، خدای سبحان سوال می‌کند که چرا گریه می‌کنی؟ می ‌گوید گریه می‌ کنم بر آنچه از عیوب و بدی‌های من در نزد آدمیان و فرشتگان آشکار خواهد شد.
خداوند می‌فرماید: ای بنده من تو را در دنیا با کشف عیوب و اعمال ناشایست تو رسوا نکردم و حال آنکه گناه می ‌کردی و می‌خندیدی! چگونه امروز تو را رسوا می ‌کنم و حال آنکه معصیت نمی‌ کنی و گریانی.(۴)
—————————–

پی نوشت:
۱- کنزالعمّال: ۶۳۸۷ منتخب میزان‌الحکمه: ۴۱۸
۲- الترغیب و الترهیب: ۳ / ۲۳۹ / ۷ منتخب میزان‌الحکمه: ۴۱۸
۳- الکافی: ۲ / ۲۰۷ / ۸ منتخب میزان‌الحکمه: ۴۱۸
۴- جامع‌السعادات؛ ج۲، ص

برچسب ها :

نـظـرات

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.