تاریخچه ی مهر و سجده بر آن +اسناد

آیا رسول الله (ص) مثل شیعیان امروزی بر مهر و امثال آن سجده می کردند؟
مهر در نماز از چه زمانی و توسط چه کسی استفاده شد؟

پاسخ :
خلاصۀ بحث :
آن‌ چه که قطعی است در زمان رسول خدا صلی الله علیه و آله و سلم مهری به این صورت که الآن در میان شیعیان رایج است وجود نداشته است و آن حضرت بنا بر اتفاق شیعه و سنی بر خاک ، سنگ و حصیر سجده می‌کرده و هرگز بر فرش ، سجاده ، لباس و … که الآن اهل سنت بر آن سجده می‌کنند ، سجده نمی‌کرده است و سجده بر چنین چیزها از بدعت‌هایی است که در میان اهل سنت رایج شده است .
نخستین کسی که بر تربت امام حسین علیه السلام سجده کرد ، امام زین العابدین علیه السلام بود که بعد از دفن سید الشهداء علیه السلام مقداری از خاک آن حضرت را برداشت و به مدینه برد و خود و اهل بیت رسول خدا صلی الله علیه و آله و سلم بعد از آن بر خاک سید الشهداء علیه السلام سجده می‌کردند .
شیعیان نیز با تأسی به ائمه اهل بیت علیهم السلام که یکی از ثقلین هستند ، سجده بر تربت سید الشهداء را مستحب می‌دانند و بر این کار مداومت می‌کنند .

تفصیل بحث :
سجدۀ رسول خدا بر زمین :
شیعه و سنی اتفاق دارند که رسول خدا صلی الله علیه و آله و سلم بر زمین سجده می‌کرده و می‌فرموده است :

أعطیت خمسا لم یعطهن أحد قبلی … وجعلت لی الأرض مسجدا وطهورا .
صحیح البخاری ، البخاری ، ج ۱ ، ص ۸۶ . 
پنچ چیز به من داده شده است که به هیچ کس قبل از من داده نشده است … زمین برای من محل سجده و  پاک کننده قرار داده شده است .
و نیز از ابو وائل نقل شده است که می‌گفت :
رأیت النبی (ص) إذا سجد وضع جبهته وأنفه على الأرض .
أحکام القرآن ، الجصاص ، ج ۳ ، ص ۳۶ ، و مسند احمد ،  ج ۴ ، ص ۳۱۵ ، ۳۱۷ .
پیامبر اسلام صلی الله علیه و آله را دیدم که وقتی سجده می‌کرد ، پیشانی و بینی‌اش را بر زمین می‌نهاد .
و صحابه رسول خدا (صلی الله علیه و آله) نیز به تبعیت از آن حضرت ، جز بر زمین بر چیز دیگری سجده نمی‌کردند.

وعن أبی عبیده أن ابن مسعود کان لا یصلی أو لا یسجد إلا على الأرض . رواه الطبرانی فی الکبیر .
مجمع الزوائد ، الهیثمی ، ج ۲ ، ص ۵۷ .
ابن مسعود نماز نمی‌خواند و سجده نمی‌کرد ؛ مگر بر زمین … طبرانی این روایت را در الکبیر نقل کرده است .

حتی نقل شده است که برخی از صحابه ؛ از جمله مسروق بن الأجدع ، چیزی شبیه مهر امروزی با خود حمل می‌کرد و در زمان مسافرت با کشتی بر آن سجده می کرد . محمد بن سعد در الطبقات الکبری می‌نویسد :

حدثنا محمد قال کان مسروق إذا خرج یخرج بلبنه یسجد علیها فی السفینه .
الطبقات الکبرى ، محمد بن سعد ، ج ۶ ، ص ۷۹ .
مسروق ، هر وقت که به مسافرتی می‌رفت ، مقداری از خاک با خود بر می‌داشت تا در کشتی بر آن سجده کند .
و روایاتی فراوانی که در کتاب‌های شیعه و سنی بسیار یافت می‌شود .

سجدۀ رسول خدا بر سنگ :
از ابن عباس نقل شده است که می‌گفت :
أن النبی صلى الله علیه وآله وسلم سجد على الحجر .
پیامبر اسلام صلی الله علیه وآله وسلم بر سنگ سجده می‌کرد .

این روایت را حاکم نیشابوری در المستدرک ، ج ۳ ، ص۴۷۳ نقل و آن را تصحیح می‌کند و ذهبی نیز در تلخیص المستدرک صحت آن را تأیید می‌کند .

سجده رسول خدا بر سجاده‌ای ساخته شده از حصیر :
مسلم نیشابوری در صحیح مسلم از أبی سعید خدری نقل می کند :
حَدَّثَنِی أَبُو سَعِیدٍ الْخُدْرِیُّ أَنَّهُ دَخَلَ عَلَى النَّبِیِّ صَلَّى اللَّهُ عَلَیْهِ وَسَلَّمَ قَالَ فَرَأَیْتُهُ یُصَلِّی عَلَى حَصِیرٍ یَسْجُدُ عَلَیْهِ .
صحیح مسلم ، ج ۲ ، ص ۶۲، کتاب الصلاه ، باب الصلاه فی ثوب واحد . و ۱۲۸، باب فضل صلاه الجماعه .
از ابو سیعد خدری نقل شده است که بر رسول خدا وارد شد و دید آن حضرت بر روی خمره (حصیری) نماز می خواند و بر روی همان سجده می کند .
همچنین بخاری و مسلم از ام المؤمنین میمونه نقل کرده‌اند :
کَانَ النَّبِیُّ صَلَّى اللَّهُ عَلَیْهِ وَسَلَّمَ یُصَلِّی عَلَى الْخُمْرَهِ .
صحیح البخاری‌ ، ج۱ ، ص ۱۰۱ ، کتاب الصلاه ، باب الصلاه على الخمره ، صحیح مسلم ،‌ ج ۲ ، ص ۱۲۸،  کتاب الصلاه ، باب فضل صلاه الجماعه .
از میمونه همسر رسول خدا صلی الله علیه و آله و سلم نقل شده است که فرمودند رسول خدا بر روی خمره (حصیری) سجده می فرمودند .

و نیز مسلم از عایشه نقل می‌کند :
عَنْ عَائِشَهَ قَالَتْ قَالَ لِی رَسُولُ اللَّهِ صَلَّى اللَّهُ عَلَیْهِ وَسَلَّمَ نَاوِلِینِی الْخُمْرَهَ مِنْ الْمَسْجِدِ قَالَتْ فَقُلْتُ إِنِّی حَائِضٌ فَقَالَ إِنَّ حَیْضَتَکِ لَیْسَتْ فِی یَدِکِ .
صحیح مسلم ، ج ۱ ، ص ۱۶۸٫ 
از عائشه نقل شده است که گفت : رسول خدا صلی الله علیه و آله و سلم به من فرمودند به من خمرۀ (حصیر) سجده را بده . گفتم که من عذر زنانه دارم حضرت پاسخ دادند که عذر تو به دستت مربوط نمی شود.
و هیثمی در مجمع الزوائد از ابن عمر نقل می‌کند :
کان رسول الله صلى الله علیه و آله و سلم یصلی على الخمره ویسجد علیها. رواه أحمد والبزار والطبرانی فی الکبیر والأوسط ، ورجال أحمد رجال الصحیح .
مجمع الزوائد ، ج ۲ ، ص ۵۶ .
از ابن عمر نقل شده است که رسول خدا صلی الله علیه و آله و سلم بر روی تکه حصیری نماز می خوانده و بر همان سجده می کردند.

مراد از «خمره» همان طور که علمای شیعه و سنی گفته‌اند ، سجاده‌ای است که از حصیر درست می‌شده است ؛ چنان چه ابن سلام در غریب الحدیث می نویسد :

وقال أبو عبید : فی حدیث النبی علیه السلام أنه کان یسجد على الخمره . قال أبو عبید : الخمره شئ منسوج یعمل من سعف النخل ویرمل بالخیوط وهو صغیر على قدر ما یسجد علیه المصلی أو فویق ذلک ، فإن عظم حتى یکفی الرجل لجسده کله فی صلاه أو مضجع لو أکثر من ذلک فحینئذ حصیر ولیس بخمره .
غریب الحدیث ، ابن سلام ، ج ۱ ، ص ۲۷۶ – ۲۷۷ 
ابو عبید گفته است که در روایت رسول خدا صلی الله علیه و آله و سلم آمده است که ایشان بر روی خمره نماز می خواندند . ابوعبید گفت مقصود از خمره ، تکه ای کوچک و بافته است که از برگ خرما درست می‌شود و در بین آن نخ عبور داده می شود و کوچک است به اندازه محل سجده یا کمی بزرگ تر از آن ؛ ولی اگر بزرگ تر باشد که تمام بدن بر روی آن جا شود در نماز یا در هنگام خواب به آن حصیر گفته می شود نه خمره .
و زبیدی در تاج العروس می‌نویسد :
ویقال : صلى فلان على الخمره ، وهی حصیره صغیره تنسج من السعف ، أی سعف النخل وترمل بالخیوط .
تاج العروس ، الزبیدی ، ج ۶ ، ص ۳۶۵ 
وقتی می گویند فلان کس بر روی خمره نماز خواند ؛ یعنی بر روی حصیر کوچکی که از برگ درخت خرما درست می شود و با خط به هم متصل می گردد.
فرمان رسول خدا (ص) بر سجده بر خاک
در بسیاری از روایات نقل شده است که رسول خدا صلی الله علیه و آله و سلم به کسانی که از سجده بر خاک پرهیز می‌کردند ، دستور می‌داد که بر خاک سجده کنند . ما به برخی از این روایات از کتاب‌های اهل سنت اشاره می‌کنیم :

عبد الرزاق صنعنانی از خالد الجهنی نقل می‌کند :
رأى النبی (صلی الله علیه و آله و سلم) صهیبا یسجد کأنه یتقی التراب فقال له : تربّ وجهک یا صهیب .
المصنف لعبد الرزاق الصنعانی ، ج۱ ، ص۳۹۱ ، ح۱۵۲۸ و کنز العمال ، ج۷ ، ص۴۶۵ . 
پیامبر اسلام (صلی الله علیه و آله و سلم) شخصی به نام صهیب را دید که در هنگام سجده مراقب بود که صورتش به خاک مالیده نشود ، پیامبر به او فرمود : ای صهیب ، صورت را بر خاک بگذار .
و همچنین از ام سلمه رضی الله عنها نقل شده که فرمود :
رأى النبی (صلى الله علیه و آله و سلم) غلاما لنا یقال له أفلح ینفخ إذا سجد ، فقال : یا أفلح تربّ .
الاصابه ، ابن حجر ، ج ۱ ، ص۲۵۲ و أسد الغابه ، ج۱ ، ص۱۰۷ و صحیح الترمذی ، ج ۲ ، ص۲۳۶ و  فتح البارى، ج۳ ، ص۶۸ و کنز العمال ، ج۷ ص ۴۵۹ ، ح۱۹۷۷۶ . 
پیامبر اسلام صلی الله علیه و آله و سلم غلام مرا که افلح نام داشت ، دید که در هنگام سجده خودش را از خاک دور نگه می‌داشت . پیامبر به او فرمود : خودت را به خاک بینداز (بر خاک سجده کن) .
منع رسول خدا از سجده بر عمامه :
عن عیاض بن عبد اللّه القرشی : رأى رسول الله صلى الله علیه و سلم رجلا یسجد على کور عمامته فأومأ بیده : ارفع عمامتک ، وأومأ إلى جبهته .
پیامبر اسلام صلی الله علیه و آله و سلم مردی را دید که بر قسمتی از عمامۀ خود سجده می‌کرد ، آن حضرت با دستش اشاره کرده که عمامه‌ات را بالا بکش و بر پیشانی‌اش اشاره کرد (بر پیشانی‌ات سجده کن) .

و از امیرالمؤمنین علیه السلام نقل شده است که فرمود :
إذا کان أحدکم یصلی فلیحسر العمامه عن جبهته .
السنن الکبری ، ج۲ ، ص۱۰۵ .
هر گاه خواستید سجده کنید ، باید عمامه را از پیشانی تان کنار بزنید . 
این نشان می‌دهد که در موقع سجده هیچ مانعی نباید بین پیشانی و زمین باشد و سجده کردن بر عمامه ، فرش و … باطل است .

سجده فقط بر خاک جایز است :
شیعیان هرگز سجده کردن بر تربت حضرت سید الشهداء یا هر تربت دیگری را واجب نمی‌دانند ؛ بلکه با تأسی و پیروی از فرامین ائمه اهل بیت علیهم السلام که عدل و قرین قرآن در حدیث ثقلین ذکر شده اند ، سجده کردن بر تربت امام حسین علیه السلام را مستحب می‌دانند . و طبق روایاتی که از آن خاندان پاک رسیده است ، سجده ، تنها بر زمین و آن‌چه که از او می‌روید صحیح است و بر چیزهای دیگر ؛ از جمله لباس ، فرش و … جایز نیست . ما در این جا فقط به نقل یک روایت بسنده می‌کنیم :

عن هشام بن الحکم أنه قال لأبی عبد الله (علیه السلام) أخبرنی عما یجوز السجود علیه وعما لا یجوز ، قال : السجود لا یجوز إلا على الأرض أو على ما أنبتت الأرض إلا ما اکل أو لبس ، فقال له : جعلت فداک ما العله فی ذلک؟ قال : لان السجود خضوع لله عز وجل فلا ینبغی أن یکون على ما یؤکل ویلبس ، لان أبناء الدنیا عبید ما یأکلون ویلبسون ، والساجد فی سجوده فی عباده الله عز وجل ، فلا ینبغی أن یضع جبهته فی سجوده على معبود أبناء الدنیا الذین اغتروا بغرورها ، الحدیث
وسائل الشیعه (آل البیت) ، ج ۵ ، ص ۳۴۳ .
هشام بن حکم می‌گوید به امام صادق علیه السلام عرض کردم : سجده بر چه چیزهایی جایز و بر چه چیزهایی جایز نیست ؟ امام علیه السلام فرمودند : سجده جایز نیست ؛ مگر بر زمین و آن‌چه که از زمین می‌‌روید ؛ غیر از خوردنی‌ها و پوشدنی‌ها . هشام بن حکم می‌گوید به آن حضرت عرض کردم : فدایت شوم ، دلیل آن چیست ؟ آن حضرت فرمود : زیرا سجده برای خداوند و تواضع در برابر او است و سزاوار نیست که بر روی خوراکی وپوشاک باشد ؛ چرا که دنیا پرستان بنده آن چیزی هستند که می خورند و می آشامند ؛ اما کسی که سجده می کند در حال سجود برای خداوند بلند مرتبه است ؛ از این رو ، سزاوار نیست که در حال سجده پیشانیش را بر همان چیزی نهد که دنیا پرستان از حیله های آن فریب خورده اند .

مرحوم علامۀ امینی رضوان الله تعالی علیه در این باره می‌فرماید :
نحن نتخذ من تربه کربلاء قطعا لمعا وأقراصا نسجد علیها کما کان فقیه السلف مسروق بن الأجدع یحمل معه لبنه من تربه المدینه المنوره یسجد علیها والرجل تلمیذ الخلافه الراشده ، فقیه المدینه ومعلم السنه بها ، وحاشاه من البدعه … وکثیر من رجال المذهب یتخذون معهم فی أسفارهم غیر تربه کربلاء مما یصح السجود علیه کحصیر طاهر نظیف یوثق بطهارته أو خمره مثله ویسجدون علیه فی صلواتهم . ونحن نرى أن الأخذ بهذین الأصلین القویمین ، والنظر إلى رعایه أمری الحیطه والحرمه ومراقبتهما …
السجود على التربه الحسینیه ، الشیخ الأمینی ، ص ۶۶ – ۶۷ .
ما از خاک محل شهادت امام حسین (علیه السلام) قطعه‌هایی را در اندازه های متفاوت می سازیم که هنگام سجده پیشانی را بر آن می گذاریم ، همان گونه که مسروق بن اجدع فقیه اهل سنت وشاگرد مکتب خلافت قطعه ای از خاک مدینه را همراهش می برد و بر آن سجده می کرد . آیا می شود گفت : دانشمند و فقیه اهل مدینه و آموزگار سنت نبوی بدعت گذار بوده و کارش ناشایست بوده است؟

آری بسیاری از بزرگان مذهب ( شیعه ) هنگام سفر قطعه ای حصیر یا غیر آن را که پاک وطاهر بود همراه می بردند و هنگام نماز برآن سجده می کردند ، و لذا ما بر اساس این نقل و روش محکم سجده بر خاک را الازم می دانیم .

مرحوم علامه کاشف الغطاء رضوان الله علیه نیز در این باره می‌فرماید :
ولعلّ السر فی التزام الشیعه الإمامیّه (استحبابا) بالسجود على التربه الحسینیه ، مضافاً إلى أنّها أسلم من حیث النظافه والنزاهه من السجود على سائر الأراضی وما یطرح علیها من الفرش والبواری والحصر الملوّثه والمملوءه غالباً من الغبار والمیکروبات الکامنه فیها.
مضافاً إلى کلّ ذلک لعلّه من جهه الأغراض العالیه والمقاصد السامیه منها ، أن یتذکر المصلی حین یضع جبهته على تلک التربه ، تضحیه ذلک الإمام بنفسه وأهل بیته والصفوه من أصحابه فی سبیل العقیده والمبدأ ومقارعه الجور والفساد .
ولما کان السجود أعظم أرکان الصلاه ، وفی الحدیث «أقرب ما یکون العبد إلى ربه حال سجوده» فیناسب أن یتذکر بوضع جبهته على تلک التربه الزاکیه ، أولئک الذین جعلوا أجسامهم ضحایا للحق ، وارتفعت أرواحهم إلى الملأ الأعلى ، لیخشع ویخضع ویتلازم الوضع والرفع ، وتحتقر هذه الدنیا الزائفه ، وزخارفها الزائله ، ولعل هذا هو المقصود من أن السجود علیها یخرق الحجب السبع کما فی الخبر ، فیکون حینئذ فی السجود سر الصعود والعروج من التراب إلى رب الأرباب .
الأرض والتربه الحسینیه ، ص ۲۴ .
شاید علت التزام شیعه به سجده بر روی تربت امام حسین – جدا از اینکه پاکیزه تر است واز جهت نظافت مناسب تر از سجده بر هر خاک و حصیری که غالبا پر از غبار و میکروب است – یک هدف عالی باشد وآن این است که وقتی نماز گذار پیشانیش را بر روی آن خاک می گذارد به یاد فداکاری امام حسین علیه السلام وخاندان پاکش – در راه دین و عقیده و مقابله با جور وفساد – بیفتد .
وچون سجده مهم ترین رکن نماز است و در روایت نیز آمده است که نزدیک ترین حالت بنده به پروردگارش ، حالت سجده است ؛ از این رو مناسب است که در هنگام سجده به سبب نهادن پیشانی بر تربت پاک ایشان به یاد کسانی افتد که بدن های خود را قربانی حق نمودند و روحشان به عالم بالا پرواز کرد ؛ تا فروتنی پیدا کرده و سجود (پایین رفتن ظاهری) را با بالا رفتن (معنوی) همراه کند . و این دنیای پست و زینت های نابود شونده آن را کوچک بشمارد؛ وشاید همین مقصود از سجده بر تربت است تا – همان طور که در روایت آمده است – این سجده حجاب های هفت گانه آسمان را پاره کند . پس این سجده در واقع رمز بالا رفتن و عروج است از خاک به نزد پروردگار عالمیان .

فرق بین مسجود له و مسجود علیه :
یکی از ایراد‌هایی که وهابی‌ها به شیعیان می‌گیرند ، این است که می‌گویند شما مهر پرست هستید و خیال می‌کنند که نمازگزار مهری را که جلوی خود گذاشته است ، عبادت می‌کند! .
در جواب این مطلب باید گفت که متأسفانه وهابی‌ها فقط به دنبال این هستند که با کوچکترین بهانه مشرک بودن شیعیان را ثابت کنند ؛ با این که خود آن‌ها می‌دانند که شیعیان اگر بر مهر سجده می‌کنند ، نه به این خاطر است که مهر را عبادت کنند ؛ بلکه فقط به این خاطر است که به پاک بودن آن اطمینان دارند و و نیز یقین دارند که این تربت جزئی از زمین هستند .
اگر قرار باشد که سجده بر مهر شرک باشد ، قطعاً سجده بر فرش ، عمامه ، لباس ، سجاده و … نیز شرک خواهد بود . اگر نعوذ بالله شیعیان مهری را که از پاک‌ترین مکان‌های روی زمین تهیه کرده‌اند ، عبادت می‌کنند ، وهابی‌ها فرش و سجاده را عبادت می‌کنند . چه فرقی است بین سجده بر مهر و سجده بر فرش؟

اهتمام رسول خدا بر تربت امام حسین :
اگر امروز شیعیان تربت سید الشهداء علیه السلام را محترم می‌دانند و بر این تربت پاک سجده می‌کنند ، در واقع آن‌ها به رسول گرامی اسلام صلی الله علیه و آله و سلم تأسی می‌کنند . رسول گرامی اسلام صلی الله علیه و آله و سلم اهمیت فراوانی به تربت سید الشهداء می‌دادند و هر وقت این تربت را می‌دیدند اشک‌هایشان جاری می‌شد و از شهادت مظلومانۀ آن حضرت در کربلا سخن می‌گفتند . 
حاکم نیشابوری در المستدرک ، ج۳ ، ص۱۷۶_۱۷۷ می‌نویسد :
عن أم الفضل بنت الحارث انها دخلت على رسول الله صلى الله علیه وآله وسلم فقالت یا رسول الله انی رأیت حلما منکرا اللیله قال وما هو قالت إنه شدید قال وما هو قالت رأیت کأن قطعه من جسدک قطعت ووضعت فی حجری فقال رسول الله صلى الله علیه وآله رأیت خیرا تلد فاطمه إن شاء الله غلاما فیکون فی حجرک فولدت فاطمه الحسین فکان فی حجری کما قال رسول الله صلى الله علیه وآله فدخلت یوما إلى رسول الله صلى الله علیه وآله فوضعنه فی حجره ثم حانت منى التفاته فإذا عینا رسول الله صلى الله علیه وآله تهریقان من الدموع قالت فقلت یا نبی الله بابی أنت وأمی مالک قال اتانی جبریل علیه الصلاه والسلام فأخبرنی ان أمتی ستقتل ابنی هذا فقلت هذا فقال نعم وأتانی بتربه من تربته حمراء .
ام الفضل دختر حارث محضر رسول الله (ص) رسید و عرض کرد: دیشب خواب بدی دیدم ، فرمود: چگونه بود؟ گفت : خیلی بد بود ، فرمود : برایم نقل کن . عرض کرد : درخواب دیدم قطعه ای از گوشت بدنت جدا شد و بر دامن من گذاشته شد . فرمود : تو خواب خوبی دیده ای ، به امید خداوند فاطمه صاحب فرزندی می شود که تو او را بردامن و آغوشت می‌گیری .

ام الفضل می گوید : فاطمه حسین را به دنیا آورد که من او را بردامنم می گذاشتم همان گونه که پیامبر (ص) فرموده بود .
روزی محضرش رسیدم و حسین را بر زانوانش قرار دادم ، نگاهی به او نمود ، دیدم چشمانش پر از اشک است ، گفتم : پدر و مادرم به فدایت چه شده است؟ فرمود : جبرئیل نزد من آمد و به من خیر داد که افرادی از امتم این فرزندم را خواهند کشت ، سپس خاکی سرخرنگ از محل شهادت حسین به من داد .
و حتی روایات فراوانی از طریق خاصه و عامه نقل شده است که رسول خدا صلی الله علیه و آله و سلم تربت امام حسین علیه السلام را استشمام کرده و آن را می‌بوسید :
عن عبدالله بن وهب بن زمعه قال أخبرتنی أم سلمه رضی الله عنها ان رسول الله صلى الله علیه وآله اضطجع ذات لیله للنوم فاستیقظ وهو حائر ثم اضطجع فرقد ثم استیقظ وهو حائر دون ما رأیت به المره الأولى ثم اضطجع فاستیقظ وفی یده تربه حمراء یقبلها فقلت ما هذه التربه یا رسول الله قال أخبرنی جبریل ( علیه الصلاه والسلام ) ان هذا یقتل بأرض العراق للحسین فقلت لجبریل أرنی تربه الأرض التی یقتل بها فهذه تربتها .
هذا حدیث صحیح على شرط الشیخین ولم یخرجاه .
المستدرک ، الحاکم النیسابوری ، ج ۴ ، ص ۳۹۸ .
ام السلمه گوید : در یکی از شب ها رسول خدا (صلی الله علیه و آله و سلم) مشغول استراحت بود ناگهان نگران و مضطرب از جایش حرکت کرد ، سپس نشست و دراز کشید که باز هم از جایش با ناراحتی حرکت کرد که از دفعه قبل شدیدتر بود ، باز هم دراز کشید در حالی که خاکی سرخرنگ در دست هایش بود و آن می بوسید ، گفتم : این خاک چیست؟ فرمود : جبرئیل به من خبر داد که بر این خاک حسین مرا می کشند ، از او درخواست کردم تا آن خاک را به من نشان دهد، جبرئیل این خاک را برایم آورد.

ثواب سجده بر تربت امام حسین علیه السلام :
امام صادق علیه السلام در این باره می‌فرماید :
محمد بن علی بن الحسین قال : قال الصادق ( علیه السلام ) : السجود على طین قبر الحسین (علیه السلام) ینور إلى الأرضین السبعه ، ومن کانت معه سبحه من طین قبر الحسین (علیه السلام) کتب مسبحا وإن لم یسبح بها .
وسائل الشیعه (آل البیت) ، ج ۵ ، ص ۳۶۵ – ۳۶۶ و من لا یحضره الفقیه ، الشیخ الصدوق ، ج ۱ ، ص ۲۶۸ .
امام صادق علیه السلام فرمودند : سجده بر خاک قبر حسین علیه السلام نورش تا آسمان هفت آسمان را نورانی می‌‌کند . هر کس تسبیحی از خاک قبر امام حسین علیه السلام به همراه داشته باشد ، تسبیح کننده به حساب می‌آید ؛ هر چند که با آن تسبیح نکند .

کان لأبی عبد الله جعفر بن محمد علیه السلام خریطه من دیباج صفراء فیها من تربه أبی عبد الله ( ع ) ، فکان إذا حضرته الصلاه صبه على سجادته وسجد علیه قال ( ع ) : إن السجود على تربه أبی عبد الله ( ع ) تخرق الحجب السبع .
وسائل الشیعه (آل البیت) ، ج ۵ ، ص ۳۶۶ .
امام صادق علیه السلام کیسه ای داشت که در آن تربت امام حسین علیه السلام را نگه می‌داشت . هر وقت که نماز می‌خوانده آن را بر سجاده‌اش می‌ریخت و بر آن سجده می‌کرد . امام علیه السلام فرمود : سجده بر تربت امام حسین علیه السلام هفت حجاب را پاره می‌کند .
این امام صادق علیه السلام ، فرزند رسول خدا است که جز بر خاک امام حسین علیه السلام بر چیز دیگری سجده نمی‌کند . از این جا است که ارزش سجده بر تربت کربلا آشکار می‌شود . ما نیز خود را پیرو همان بزرگوران می‌دانیم .

وعن الصادق ( علیه السلام ) قال من أدار سبحه من تربه الحسین (علیه السلام) مره واحده بالاستغفار أو غیره کتب الله له سبعین مره وأن السجود علیها یخرق الحجب السبع .
امام صادق علیه السلام فرمودند : هر کس با تسبیح خاک کربلا یک دور استغفار یا کاری دیگری بکند ، خداوند برای او هفتاد مرتبه می‌نویسد . سجده بر خاک کربلا ، حجاب هفت آسمان را پاره می‌کند .
وسائل الشیعه (آل البیت) ، ج ۶ ، ص ۴۵۶ .
کسی که سجده بر تربت او حجاب هفت آسمان را پاره می‌کند ، خود او چه می‌کند؟ و چه زیبا سخنی گفته است علامۀ بزرگ ، شیخ عبد الحسین امینی رضوان الله تعالی علیه :
هذا حبنا وهذا حسیننا ، وهذا مأتمه ، وهذه کربلاؤه ، وهذه تربته ، وهی مسجدنا ، والله ربنا ، وسنتنا وسیرتنا سیره نبینا وسنته ولله الحمد .
سیرتنا وسنتنا – الشیخ الأمینی – ص ۱۸۰ .
این عشق ما و این حسین ما است . این عزای او ، این کربلای او و این تربت او است . تربت او سجده‌گاه ما ، الله پروردگار ما و سنت و روش ما ، سنت و روش پیامبر ما است . خدا را [بر این همه نعمت] سپاس می‌گوییم .
 
منبع: سنت

برچسب ها :

نـظـرات

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.