هویج پخته شده مفیدتر از هویج خام است

 هویج از سبزی‌های ریشه‌ایی است و بهترین منبع بتا کاروتن و دارای بسیاری از ویتامین‌ها و موادمعدنی است و به خصوص از کارتنوئیدهایی مثل لیکوپن، زئانتین، بتاکاروتن، فیتوکمیکال‌ها تشکیل شده.

 لیکوپن و لوتئین در هویج پس از پخته شدن بیشتر می‌شود و در نتیجه آنتی اکسید موجود در آن افزایش یافته و جذب آنتی اکسیدان آن راحت‌تر صورت می‌گیرد.

 البته هویج خام به این خاطر که احساس سیری بیشتری در فرد ایجاد می‌کند در رژیم‌های غذایی لاغری بیشتر مصرف می‌شود.
ترکیباتی در هویج یافت شده است که در جوان ماندن سلول‌ها و برقراری ارتباط بین سلولی نقش بسیار مهمی دارد.
خوردن هویج مقاومت بدن را در برابر بیماری‌های عفونی بالا می‌برد و بدن را بر ضد عفونت‌های ویروسی و باکتریایی تقویت می‌کند.

 هویج ۵ تا ۷ درصد قند دارد که در کنار فیبر بالای موجود در آن برای سلامت مفید است. درصد قند هویج نسبت به سبزی‌های دیگر بالاتر است و همه افراد حتی دیابتی‌ها می‌توانند از هویج استفاده کنند.
خوردن آب‌میوه‌ها و آب هویج برای دیابتی‌ها توصیه نمی‌شود ولی خوردن خود میوه‌ها می‌توانند برای آن‌ها مفید باشد. قند موجود در هویج به طور تدریجی در بدن جذب می‌شود و قند خون را به طور ناگهانی بالا نمی‌برد.
هویج را نمی‌توان انسولین گیاهی نام برد زیرا انسولین ترکیبی است که از راه خوراکی وارد بدن نمی‌شود و باید به صورت تزریقی استفاده کنند بنابراین نمی‌توان گفت دیابتی‌ها با مصرف هویج می‌توانند قند خون خود را پایین آورند و مصرف بیش از حد هویج ممکن است قند خون دیابتی‌ها را افزایش دهد.
هویج با داشتن مواد مقوی و ویتامین‌ها یکی از مهمترین و مفیدترین سبزی‌هااست.

برچسب ها :

نـظـرات

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.