مصرف جعفری و درمان کم‌خونی

 جعفری سرشار از ویتامین C است و آهن، ویتامین D، A، فسفر، پتاسیم، ید، کلسیم در آن وجود دارد به طوری که اصطلاحا ” جعفری را یک گیاه گرم و خشک نام می‌برند.

 جعفری به دلیل عطر و طعم مطلوبی که دارد در غذاها به عنوان چاشنی استفاده می‌شود و توصیه می‌شود به دلیل خواص زیادی که دارد از آن در سبزی‌خوردن نیز استفاده شود از همه قسمت‌های جعفری می‌‌توان استفاده کرد.جعفری یک ویتامین محلول در آب است که بر اثر پختن معمولی ویتامین C آن وارد آب غذا می‌شود.

 جعفری حالت تحریک کننده اشتها است و خوردن چای جعفری به هضم غذا کمک می‌کند.
جعفری صفرابر، بادشکن، ادرار آور، در تنظیم سیکل قاعدگی و دفع سنگ کلیه و مثانه موثر و تب بر است و به عنوان یک مسکن قوی عمل می‌کنند و در ناراحتی‌های ریوی و بواسیر بسیار موثر است.
جعفری به دلیل داشتن آهن و ویتامین C برای درمان کم‌خونی می‌توان استفاده کرد و اگر یک قاشق سوپ‌خوری برگ خورد شده جعفری و یک قاشق مرباخوری از تخم جعفری را در نیم لیتر آب بجوشانید و جوشانده آن را مصرف کنند ادرار آور است که برای درمان بیماری‌های‌کلیه بسیار موثر است.
جعفری باعث کاهش بوی بد دهان می‌شود بوی بد دهان ناشی از خستگی روزانه و نخوردن غذا است که اگر برگ جعفری را به صورت آدامس جویده شود بوی بد دهان را از بین می‌برد و استفاده سیب بعد از آن می‌تواند برای درمان بوی دهان بسیار موثر باشد.

 برای از بین بردن جوش‌های صورت، لک‌های صورت و روشن‌شدن پوست می‌توان از دم‌کرده جعفری استفاده کرد و برای درمان خون‌مردگی‌ها، له شدگی‌ها و بهبود عضو آسیب‌دیده از جعفری استفاده می‌کنند.

برچسب ها :

نـظـرات

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.